AlertEnergetykaOnetOZE

Morskie wiatraki na Bałtyku są opóźnione o około pół roku

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński powiedział, że pierwsza faza budowy morskich farm wiatrowych jest opóźniona o około pół roku. W jego ocenie pierwsze polskie instalacje offshore ruszą w 2026 roku.

Polska Agencja Prasowa (PAP) informuje, że Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych określił opóźnienie w pierwszej fazie budowy morskich farm wiatrowych na około pół roku. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, gdzie padły te słowa, zadeklarował również, że intencją resortu jest przyśpieszenie procedur dotyczących offshore.

W ocenie wiceministra pierwsza morskie farmy wiatrowe powinny rozpocząć działanie w 2026 roku. Inwestycje będą częściowo finansowane z Krajowego Planu Odbudowy.

– Poprosiłem, aby departament współpracy międzynarodowej odbył spotkanie ze wszystkimi beneficjentami pierwszej fazy, po to żeby przyśpieszyć procedury, przyśpieszyć rozwiązywanie potencjalnych problemów we współpracy: beneficjent, MAP i Bank Gospodarstwa Krajowego. (…) Kończymy ustalanie umowy z BGK. (…) Dla nas priorytetem nie jest zarządzanie pieniędzmi, tylko wydanie ich po to, żeby beneficjenci końcowi i podwykonawcy na tym skorzystali i cała polska gospodarka – powiedział wiceminister cytowany przez PAP.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej twierdzi, że obecne przepisy w sprawie inwestycji offshore powinny zostać uproszczone. W ocenie stowarzyszenia mogłoby to powołanie przez rząd pełnomocnika w randze ministra, aby skonsolidować kompetencje.

Do słów wiceministra odniosła się Alicja Chilinśka-Zawadzka, szefowa EDF Renewables. Wskazała, że potencjalnym wąskim gardłem polskiego offshore są kadry.

– Każdy rynek będzie potrzebował pracowników. Wszyscy inwestorzy będą budować te kompetencje. Już teraz szkolimy na Śląsku górników odchodzących z kopalni do tego, żeby pracowali na razie na lądowych turbinach wiatrowych. Na offshore idą najlepsi z onshore – powiedziała cytowana przez PAP.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Broda: Baltic Power może powstać dzięki trzem filarom


Powiązane artykuły

Wojciech Wrochna Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zdjęcie: www.gov.pl

Rząd rozpoczyna konsultacje programu PPEJ

Ministerstwo Przemysłu ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych i eksperckich dotyczących zaktualizowanego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W ramach tych prac rząd...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...
Elektrownia Bełchatów. Fot. Wikimedia Commons

PGE studzi emocje atomowe. „To wstępny etap przygotowań”

Polska Grupa Energetyczna ostrożnie komentuje temat swojego zaangażowania w projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. – Dziś nie możemy...

Udostępnij:

Facebook X X X