– W katastrofie śmigłowca zginęli wszyscy pasażerowie: prezydent Ebrahim Raisi, minister spraw zagranicznych Abdollahian, imam piątkowy miasta Tabriz, gubernator prowincji Azerbejdżan Wschodni, piloci oraz ochrona. Prawdopodobieństwo zamachu jest niezwykle niskie. Winne było nagłe pojawienie się gęstej mgły. Anomalie pogodowe w regionie coraz częściej dają się we znaki i są niebezpieczne – pisze Łukasz Przybyszewski, prezes Abhaseed Foundation Fund.
- Śmigłowiec prezydencki rozbił się w czasie powrotu z delegacji, której celem było otwarcie nowej tamy na rzece Araks. Obiekt ten znajduje się na pograniczu irańsko-azerbejdżańskim. Następnym celem miało być wzięcie udziału w ceremonii w obiekcie petrochemicznym w Tabrizie.
- Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem można stwierdzić, że katastrofę spowodowało gwałtowne obniżenie się widoczności na skutek pojawienia się gęstej mgły.
- Teorie spiskowe o zamachu będą kolportowane przede wszystkim przez rywali Iranu w regionie. Same media irańskie będą stronić od powtarzania ich, o ile śledztwo nie wykaże, że mogło dojść do sabotażu.
Śmigłowiec prezydencki rozbił się w czasie powrotu z delegacji, której celem było otwarcie nowej tamy na rzece Araks. Obiekt ten znajduje się na pograniczu irańsko-azerbejdżańskim. Następnym celem miało być wzięcie udziału w ceremonii w obiekcie petrochemicznym w Tabrizie. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie: prezydent Ebrahim Raisi, minister spraw zagranicznych Abdollahian, imam piątkowy miasta Tabriz, gubernator prowincji Azerbejdżan Wschodni, piloci oraz ochrona.
Prawdopodobieństwo zamachu jest niezwykle niskie. Winne było nagłe pojawienie się gęstej mgły. Anomalie pogodowe w regionie coraz częściej dają się we znaki i są niebezpieczne.
Wiropłat przewożący prezydenta, ministra spraw zagranicznych rozbił się nad rezerwatem Arasbaran, w lesie Dizmar, w wysokich górach (szczyty powyżej 2500 mnpm). W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie: prezydent Ebrahim Raisi, minister spraw zagranicznych Abdollahian, imam piątkowy miasta Tabriz, gubernator prowincji Azerbejdżan Wschodni, piloci oraz ochrona. Pozostałe dwa śmigłowce, które leciały pierwsze, dotarły do Tabrizu bezpiecznie.
Stery rządu przejmuje Pierwszy Wiceprezydent Iranu: Mohammad Mochber Dezfuli. Ciągłość władzy i rządu będzie zachowana do czasu wyborów (odbędą się za 50 dni).
https://x.com/ragipsoylu/status/1792394581616836879
Przyczyny katastrofy
Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem można stwierdzić, że katastrofę spowodowało gwałtowne obniżenie się widoczności na skutek pojawienia się gęstej mgły. Widoczność spadła do 5 metrów. Śledztwo trwa, więc nie da się wykluczyć, że mogło jednocześnie dojść też do jakiejś awarii. Śmigłowiec, którym leciała delegacja był utrzymywany w doskonałym stanie technicznym: Iran jest niemal w 100 procentach samodzielny w produkcji części do tego konkretnego modelu Bell’a.
Warto tu wskazać, że rok produkcji tego śmigłowca nie ma tu znaczenia. Przykładowo, amerykański wiropłaty prezydenckie są z lat 70-tych i 80-tych, a dzięki odpowiedniemu traktowaniu i utrzymywaniu sprawności wciąż latają i są niemal niezawodne. Nowe dopiero będą wprowadzane.
https://x.com/online_shogun/status/1792281499103838556/video/1
Teorie spiskowe o zamachu będą kolportowane przede wszystkim przez rywali Iranu w regionie. Same media irańskie będą stronić od powtarzania ich, o ile śledztwo nie wykaże, że mogło dojść do sabotażu. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest jednak bardzo, bardzo niskie (acz nie zerowe).
https://x.com/Saudi_Gazette/status/1792389451077017674/photo/1
*Łukasz K. P. Przybyszewski jest prezesem Abhaseed Foundation Fund, grupy eksperckiej. Celem Abhaseed jest stworzenie pierwszego polskiego think-tanku skupionego na badaniu regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Przybyszewski: Czy sankcje doprowadzą do atomowego pokoju w Zatoce?