Nowe władze Orlenu pozostają zainteresowane Rafinerią Schwedt, ale piłka jest po stronie Niemiec.
– Rafineria Schwedt jest interesującym obiektem z perspektywy Orlenu, ale wszystko zależy od rządu niemieckiego. Na miejscu są kwestie środowiskowe, które muszą zostać rozstrzygnięte – powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w komentarzu dla BiznesAlert.pl.
Orlen był brany pod uwagę jako firma mogąca przejąć udziały rosyjskiego Rosnieft Deutschland objętego zarządem powierniczym od inwazji Rosji na Ukrainie ze względów bezpieczeństwa energetycznego. Niemcy zrezygnowali jednak z derusyfikacji postulowanej przez Polaków i negocjują z Rosnieftem, który ma wybrać kupca swych 54 procent akcji w tym zakładzie, istotnym także z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw paliw do Polski Zachodniej. Obecny zarząd powierniczy obowiązuje do września 2024 roku i może być dalej przedłużany.
Deklaracja prezesa Fąfary świadczy o kontynuacji polityki Orlenu w sprawie Rafinerii Schwedt. Rząd polski oferował Niemcom dostęp do naftoportu w Gdańsku w celu importu ropy nierosyjskiej, ale Rosnieft pod wodzą resortu klimatu Niemiec postawił na dostawy Ropociągiem Przyjaźń z Rosji przez Polskę ropy z Kazachstanu. Zakład pracuje na 70 procent mocy. Z kolei współpraca Schwedt przy naftoporcie mogłaby urentownić plan budowy drugiej nitki Ropociągu Pomorskiego przez polski PERN.
BiznesAlert.pl informował także o wysokim poziomie emisji siarki w Schwedt dozwolonym na mocy specjalnego pozwolenia urzędowego, ale wymagający miliardowych inwestycji w redukcję tych emisji.
Po konferencji wynikowej biuro prasowe Orlenu odpowiedziało BiznesAlert.pl na pytanie o zainteresowanie udziałami Rafinerii Schwedt. – Orlen stale monitoruje rynki zagraniczne w poszukiwaniu możliwości akwizycji i nawiązania partnerstw oraz analizuje je pod kątem dopasowania do już posiadanych aktywów, w perspektywie wsparcia realizacji celów strategicznych. Wszelkie decyzje dotyczące ewentualnych inwestycji czy zaangażowania kapitałowego, są podejmowane zgodnie z ładem korporacyjnym oraz komunikowane, stosownie do przepisów określających obowiązki informacyjne spółki – czytamy w odpowiedzi.
Wojciech Jakóbik / Jędrzej Stachura
Aktualizacja: 23 maja 2024 roku, godz. 15.00 – Odpowiedź biura prasowego Grupy Orlen
Jakóbik: Polacy w Schwedt to racja stanu Polski, Niemiec i Ukrainy (ANALIZA)