– Ustawa o ochronie ludności to ważny projekt, ponieważ po 2022 roku i uchyleniu ustawy o powszechnym obowiązku obrony, w Polsce nie ma podstawy prawnej do działalności obrony cywilnej. W przeszłości w tych kwestiach zabrakło odpowiednich inwestycji i prawidłowego rozwoju – podkreśla redaktor Marcin Karwowski w Spięciu BiznesAlert.pl.
W najnowszym odcinku podcastu Spięcie, Mateusz Gibała i Marcin Karwowski opowiadają o obronie cywilnej i najświeższych zmianach prawnych w zapisach ustawy o ochronie ludności.
– To ważny projekt, ponieważ po 2022 roku i uchyleniu ustawy o powszechnym obowiązku obrony, w Polsce nie ma podstawy prawnej do działalności obrony cywilnej. W przeszłości nie był to dział odpowiednio rozwijany i dofinansowywany. Ustawa ma to zmienić. Co więcej, ma dać narzędzia do rozbudowy schronów, co jest szczególnie istotne w coraz bardziej niepewnych czasach – mówi Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.
Najnowszy odcinek Spięcia można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:
– Obecnie miejsce w schronie w przypadku ataku znajdzie osiem procent ludności. […] Polska powinna brać przykład ze Skandynawii, ale musimy mieć świadomość, że nie od razu Rzym zbudowano. Trudno jest przejść z kilku do 80 procent – podkreśla Marcin Karwowski.
– Ustawa ma również funkcję porządkową. Określi podmioty odpowiedzialne za dane zadania w przypadku zagrożenia, jak Straż Pożarna, ratownictwo czy harcerzy, i ich kompetencje – dodaje.
Opracował Jędrzej Stachura