AlertEnergetykaEnergia elektrycznaŚrodowisko

URE włącza do porozumienia kolejnych uczestników rynku

Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosił, że Operatorzy Sieci Dystrybucyjnych bez bezpośrednich połączeń z siecią przesyłową (OSDn) oraz organizacje wspierające cele Karty Efektywnej Transformacji (KET) mogą teraz przystąpić do projektu. Wspólna deklaracja Prezesa URE i zainteresowanego podmiotu umożliwia uczestnictwo.

Projekt KET, zainicjowany przez Prezesa URE w 2021 roku, koncentruje się na planowaniu i rozwijaniu infrastruktury sieciowej w Polsce, odpowiadając na wyzwania sektora elektroenergetycznego. Początkowo skupiał się na diagnozie potrzeb związanych z pracą sieci do 2030 roku, ale rosnąca liczba przyłączeń źródeł odnawialnych wymusiła szersze działania, w tym identyfikację narzędzi do transformacji sieci, finansowanie oraz ocenę wpływu na taryfy.

Prezes URE Rafał Gawin podkreślił, że transformacja klimatyczno-energetyczna stała się procesem sieciocentrycznym. Wzrost generacji z odnawialnych źródeł energii stwarza wyzwania w zarządzaniu energią i efektywnym wykorzystaniu zasobów sieciowych.

7 listopada 2022 roku podpisano historyczne porozumienie między regulatorem a największymi operatorami systemów dystrybucyjnych (Enea, Energa, PGE, Stoen i Tauron). Teraz do Karty mogą przystąpić także mniejsi OSD oraz inne organizacje branżowe.

Prezes URE przygotował dwa dokumenty Karty – jeden dla OSDn, drugi dla pozostałych Interesariuszy. Zróżnicowanie małych operatorów uniemożliwiło stworzenie jednolitego dokumentu, dlatego każdy z nich może indywidualnie podpisać Kartę. Organizacje branżowe i instytucje wspierające również są zaproszone do współpracy.

Rafał Gawin podkreślił, że zaangażowanie szerokiego grona interesariuszy jest kluczowe dla sukcesu KET. Dzięki współpracy i poszukiwaniu najlepszych rozwiązań możliwe będzie zoptymalizowanie pracy infrastruktury sieciowej i przyspieszenie transformacji energetycznej, co jest fundamentem rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa kraju.

Od teraz każdy podmiot wyrażający wolę wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa dostaw energii może przystąpić do Karty Efektywnej Transformacji.

Urząd Regulacji Energetyki / Mateusz Gibała

Tauron kontroluje mikroinstalacje, aby poprawić ich pracę z siecią elektroenergetyczną


Powiązane artykuły

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...

Udostępnij:

Facebook X X X