Ministerstwo obrony narodowej podpisało trzy umowy o współpracy w ramach NATO. Jedna z nich dotyczy wspólnych zakupów z państwami nadbałtyckimi min morskich. Na Bałtyku znajdują się rozliczne elementy infrastruktury energetycznej, która jest wskazywana między innymi przez prezydenta Andrzeja Dudę jako szczególnie istotna do zabezpieczenia.
Dziewiątego lipca, podczas 75. szczytu NATO w Waszyngtonie, doszło do podpisania przez ministerstwo obrony narodowej trzech umów. Minister i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz złożył podpis pod dokumentami dotyczącymi pozyskiwania danych z obserwacji satelitarnych i koordynacji w tym zakresie między członkami Sojuszu. Dodatkowo Polska przystąpiła do projektu zwiększającego bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, dotyczącego informacji trzymanych w rozwiązaniach chmurowych.
Wiceminister Paweł Zalewski podpisał umowę dotyczącą wspólnego zakupu min morskich i stworzenia konsorcjum z państwami nadbałtyckimi.
Dziś w Waszyngtonie Polska 🇵🇱 podpisała 3 dokumenty wzmacniające zdolności odstraszania i obrony. Wiceminister @ZalewskiPawel podpisał dokument dotyczący wspólnego konsorcjum państw #NATO, które będzie kupować miny morskie. Wicepremier W. @KosiniakKamysz dokumenty dotyczące… pic.twitter.com/OKvlOBioRA
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) July 9, 2024
Rośnie liczba cyberataków wymierzonych w Polskę. Według ministerstwa cyfryzacji w 2022 roku było ich około 40 tysięcy, a w 2023 roku 80 tysięcy. Miny morskie mogą posłużyć do zabezpieczenia basenu Morza Bałtyckiego. Zarówno na jego wodach, jak i pod nimi, znajdują się elementy infrastruktury, w tym energetycznej. Prezydent Andrzej Duda w rekomendacjach do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, że należy wzmocnić ochronę, zarówno Bałtyku, jak i energetyki.
Ministerstwo obrony narodowej / Marcin Karwowski
Jakóbik: Polska ochroni infrastrukturę krytyczną w energetyce przed incydentami