Szczepionki przeciw HPV już w szkołach 

5 września 2024, 13:50 Aktualności

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło programu szczepień przeciwko wirusowi HPV w szkołach podstawowych.   

„Od teraz można szczepić dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9 roku życia aż do ukończenia 14 roku życia, jednak będziemy chcieli ten program dalej rozszerzać. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne, ale ostateczna decyzja należy do rodziców” – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.  

 

Prosty proces zgłoszenia  

Program szczepień, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i wspierany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, będzie funkcjonował w szkołach. Szczepienia będą możliwe bez skierowania i może się do nich zgłosić każda szkoła, do której uczęszczają dzieci w ustalonym wieku. Rodzice będą mogli zgłosić swoje dziecko poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji dyrektorowi, a ich obecność nie będzie wymagana podczas szczepienia.  Zabiegi mają mieć miejsce w specjalnie przystosowanych gabinetach i przeprowadzane przez personel podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza i pielęgniarkę.  

Czym jest wirus HPV?  

Wirus HPV, inaczej wirus brodawczaka ludzkiego jest przyczyną rozwoju nowotworów i zmian przedrakowych m.in. sromu, pochwy, szyjki macicy, jamy ustnej i prącia. W Polsce wirus ten powoduje ponad 3 tysiące przypadków zachorowań. Choroba często ujawnia się dopiero po latach. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z błoną śluzową lub ze zmianami skórnymi chorej osoby, drogą kontaktów seksualnych oraz podczas porodu.   

Dlaczego 11-13 lat to najlepszy wiek na szczepienie?  

Szczepienie na wirus HPV jest możliwe od 9 roku życia. Wiek 11-13 lat, natomiast, podaje się za najkorzystniejszy i jest najczęściej stosowany w powszechnych programach szczepień. Odpowiedź poszczepienna w tym przedziale wiekowym jest znacznie lepsza, ponieważ do szczepienia dochodzi przed potencjalnym zarażeniem, a ono najczęściej następuje w wyniku kontaktów seksualnych.  

Efektywność szczepień  

Program szczepień przeciw HPV funkcjonuje już w 125 krajach na świecie. Szczepienia są popierane przez liczne organizacje zdrowotne, w tym Światową Organizację Zdrowia i Polskie Towarzystwo Pediatryczne, które podkreślają znaczenie i skuteczność profilaktyki w walce z nowotworami.  

„Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.” – informuje portal gov.pl.