Norwedzy przejmują nowe aktywa na Szelfie Kontynentalnym

9 września 2024, 08:45 Alert

Spółka DNO Norge posiada udziały we wszystkich eksploatowanych i rozwijanych złożach w rejonie Norne, co czyni ten obszar kluczowym dla firmy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Transakcja obejmuje udziały w czterech eksploatowanych złożach: Norne (6,9 procent), Skuld (11,5 procent), Urd (11,5 procent) oraz Marulk (20 procent i operatorstwo), a także w trwającym projekcie rozwojowym Verdande (10 procent). Przed transakcją DNO posiadało udziały w złożach Alve (32 procent), Marulk (17 procent) i projekcie rozwojowym Andvare (32 procent) w rejonie Norne.

Norweska flaga. Fot: Flickr / aut. Ryan Mallady

Dzięki transakcji DNO zyska ponad 8 mln baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe) rezerw i zasobów netto. Pod względem produkcji, nabyte aktywa dostarczyły około 3 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w pierwszej połowie 2024 roku, a przewiduje się, że produkcja wzrośnie do ponad 5 000 ekwiwalentu w 2026 roku, gdy zacznie się produkcja ze złoża Verdande.

Wszystkie złoża w rejonie Norne są podłączone do Norne FPSO, jednostki pływającej do magazynowania i załadunku ropy, eksploatowanej przez Equinor, która została uruchomiona w 1997 roku. Ropa wydobywana w rejonie jest ładowana z FPSO na tankowce eksportowe, natomiast gaz jest eksportowany rurociągiem przez Åsgard Transport System. Planowana żywotność hubu rozciąga się do 2036 roku. Dzięki rozszerzonej pozycji w tym rejonie, DNO zwiększyło badania nad celami eksploracyjnymi w pobliżu istniejącej infrastruktury oraz możliwościami odwiertów uzupełniających.

Nowe aktywa w rejonie Norne wspomogą wzrost produkcji DNO na Morzu Północnym w przyszłym roku, razem z ponownym uruchomieniem złoża Trym (DNO 50 procent i operator) w czwartym kwartale 2024 roku oraz uruchomieniem złoża Andvare (DNO 32 procent) w 2025 roku.

W międzyczasie DNO kontynuuje aktywną eksplorację na Morzu Północnym, prowadząc wiercenie kombinowanego odwiertu oceniającego Heisenberg i eksploracyjnego Angel (DNO 49 procent). Następnie planowane jest wiercenie odwiertów Ringand (DNO 20 procent) i Falstaff (DNO 50 procent i operator), które mają rozpocząć się we wrześniu.

W zeszłym roku DNO było trzecim najbardziej aktywnym pod względem liczby odwiertów eksploracyjnych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i zajęło drugie miejsce pod względem odkrytych zasobów, szacowanych na 100 mln baryłek ekwiwalentu ropy netto dla DNO.

Oil Price / Mateusz Gibała

Norwegia rozpoczyna budowę największych na świecie promów wodorowych