Mój Prąd potrzebuje doładowania. 400 milionów złotych to za mało

12 września 2024, 07:00 Alert

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pracuje nad zwiększeniem budżetu programu Mój Prąd 6.0. Prosumenci z instalacjami fotowoltaicznymi i magazynami energii w 90 procentach wykorzystali początkową pulę 400 mln złotych. Stało się to w niespełna 10 dni od startu naboru wniosków.

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik
Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

– W złożonych wnioskach wykorzystano ponad 90 procent budżetu programu Mój Prąd. Wykorzystanie wiąże się z inwestycjami w magazyny energii elektrycznej i ciepła. Fundusz pracuje nad zwiększeniem budżetu – czytamy informację przekazaną przez NFOŚiGW na platformie X. Nabór wniosków szóstej edycji programu wystartował drugiego września 2024 roku.

Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak podkreśla, że obecnie instytucja pracuje nad strategią na kolejne cztery lata, w której technologia magazynowania energii elektrycznej i cieplnej będzie priorytetem, oraz dwoma kolejnymi programami wsparcia prosumentów.

Pierwszy z nich dotyczy magazynów energii elektrycznej i „związanej z nimi infrastruktury dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej”, będzie skierowany do przedsiębiorców (z wyłączeniem podmiotów sektora finansowego). Ma objąć wsparcie finansowe budowy magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh. Planowany budżet na realizację tego celu do końca 2028 roku to ponad cztery miliardy złotych. Drugi program ma dotyczyć finansowania magazynów ciepła. Konsultacje w jego sprawie mają zostać ogłoszone w czwartym kwartale 2024 roku.

Początkowa pula szóstej edycji programu Mój Prąd to 400 mln złotych. Poprzednia opiewała na 500 mln złotych, ale po kilku tygodniach ilość składanych wówczas wniosków wymusiła zwiększenie budżetu. W ramach Mojego Prądu można uzyskać dofinansowanie instalację fotowoltaiczną w wysokości do siedmiu tysięcy złotych, w przypadku magazynów energii do 16 tysięcy, a magazynów ciepła do pięciu tysięcy złotych.

NFOŚiGW / Jędrzej Stachura

Ruszył program Mój Prąd 6.0. Wiemy jak złożyć wniosek o dofinansowanie OZE