AlertMediaWszystko

Rupert Mudroch rozpoczął batalię sądową o swój majątek

Rupert Murdoch z żoną przed budynkiem sądu / AP /Andy Barron)

W stanie Nevada (USA) rozpoczęła się batalia sądowa Ruperta Mudrocha o rozstrzygnięcie przyszłości jego imperium medialnego i rodzinnego funduszu powierniczego o wartości 14,9 mld funtów.  

W tej rozpoczętej w poniedziałek sprawie decyduje się, kto spośród  trójki najstarszych dzieci Mudrocha zdobędzie najwięcej akcji z prawem głosu i będzie miał największą kontrolę nad News Corp i Fox News po śmierci miliardera.  

Ponad 90-letni magnat medialny dąży do zmiany funduszu powierniczego utworzonego w 1999 roku, tak aby to jego syn Lachlan mógł przejąć kontrolę nad medialnym imperium ojca bez ingerencji ze strony rodzeństwa Prudence, Elisabeth i Jamesa.  

Obecnie fundusz przewiduje, że po śmierci Murdocha akcje te zostaną podzielone po równo między czworo jego najstarszych dzieci. Taki układ mógłby potencjalnie doprowadzić do walki o władzę, gdyby troje rodzeństwa zjednoczyło się przeciwko jednemu, co mogłoby wpłynąć na kierunek rozwoju firm.  

Lachlan Mudroch, który obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego Fox i jedynego przewodniczącego News Crop, jest postrzegany jako ideologicznie zgodny ze swoim konserwatywnym ojcem. Dla kontrastu, jego brat James zdystansował się od konserwatywnych mediów rodzinnych, wspierając postępowe sprawy polityczne.  

Mudroch, który był żonaty pięć razy, ma również dwójkę młodszych dzieci, Grace i Chloe, które na mocy umowy powierniczej nie mają prawa głosu. 

Z tego, co wiemy, plan ten zasadniczo ma na celu postawienie Prudence, Jamesa i Elisabeth na równi z dwiema młodszymi córkami Murdocha” – powiedział Walter Marsh, australijski dziennikarz i autor biografii Young Rupert: The Making of the Murdoch Empire.  

Rozważanie przez sąd proponowanych przez Mudrocha zmian następuje w obliczu obaw o przyszłe kierownictwo mediów, które mają znaczny wpływ kulturowy i polityczny. Przesłuchanie ma na celu ustalenie, czy działania Murdocha są podejmowane w dobrej wierze. 

Od lat 60. Rupert Mudroch rozbudował swoje imperium medialne do globalnego giganta. Jego dwie firmy to News Corporation, do której należą m.in. gazety “Times” i “Sun” w Wielkiej Brytanii oraz “Wall Street Journal” w USA, a także Fox, która jest nadawcą kanału Fox News.  

Prywatna rozprawa odbywa się w budynku sądu hrabstwa Washoe w Reno w stanie Nevada. 

Jak podaje New York Times, który jako pierwszy ujawnił spór po uzyskaniu kopii zapieczętowanych dokumentów sądowych, mediom odmówiono udziału w postępowaniu, które ma zostać przeprowadzone w ciągu najbliższego tygodnia i w trakcie, którego zostaną złożone zeznania przez medialnego giganta oraz czwórkę jego dzieci objętych funduszem powierniczym.  


Powiązane artykuły

Po zarzutach ws. prok. Ewy Wrzosek red. Dorota Kania odpowiada: nie przestraszycie mnie

Zarzuty wobec konserwatywnej dziennikarki Doroty Kani za rzekome ujawnienie danych prokurator Ewy Wrzosek. Chodzi o publikację danych paszportowych Wrzosek sprzed...

Prezydent elekt Karol Nawrocki obserwuje prace nad nową ustawą medialną

“Karol Nawrocki jest ciekawy rozwiązań nowej ustawy medialnej, ponieważ dotyczą one również kompetencji prezydenta” – podkreślił w radiu RMF Rafał...

Koalicja chce Trybunału Stanu dla szefa KRRiT. SDP: to zemsta polityczna.

„Złamano Konstytucję, nie uznaję tego głosowania” – powiedział przewodniczący KRRiT po głosowaniu, w którym koalicyjna sejmowa większość opowiedziała za pociągnięciem...

Udostępnij:

Facebook X X X