Nowy budynek polskiej stacji antarktycznej zbliża się wielkimi krokami

19 września 2024, 09:00 Aktualności

Dekpol poinformował o podpisaniu umowy na ostatni etap powstania nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego. Obejmie on m.in. powstanie konstrukcji drewnianej i montaż próbny na terenie Polski.

Wizualizacja nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego. Źródło: Dekpol

Konsorcjum złożone z Dekpol Budownictwo i Andrewex Construction poinformowało o podpisaniu umowy na realizację ostatniego etapu budowy nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego. Projekt jest finansowany przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, który realizuje inwestycję ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.

– Z radością przyjęliśmy informację, iż Dekpol Budownictwo będzie kontynuować prace przy budowie nowego budynku mieszkalnego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Wspólnie z partnerami z Andrewex Construction, inwestorem i pozostałymi uczestnikami projektu przystępujemy do realizacji głównej części inwestycji, która trwale wpisze nasz indywidualny wkład w karty historii polskiej nauki, architektury i budownictwa. To przedsięwzięcie, które dowodzi jak duży potencjał posiadają polskie firmy w zakresie eksperckim oraz jak wiele możemy dokonać łącząc siły naszego lokalnego kapitału – powiedział Michał Skowron, prezes Dekpol Budownictwo.

Przygotowanie do budowy następnego etapu rozpoczną się jeszcze w 2024 roku. Wykonawcy przygotują między innymi konstrukcję drewnianą i panele elewacyjne nowej stacji. Montaż próbny odbędzie się w Polsce, następnie odpowiednio zabezpieczone materiały i sprzęt zostaną przetransportowane drogą morską.

– Bardzo się cieszymy, że po 50-ciu latach wrócimy do Antarktyki jako wykonawca i producent konstrukcji drewnianej budynku głównego stacji. Wszyscy, którzy już widzieli projekt i znają trochę realia Antarktyki zdają sobie sprawę, z jak dużym wyzwaniem będziemy się mierzyć. Nieskromnie stwierdzę, że nie ma innej firmy w Polsce, której wiedza i doświadczenie pozwalają podjąć się tej realizacji. Satysfakcja jest tym większa, że realizacja stacji zbiega się z rozwojem nowej gałęzi produkcji modułowej oraz jubileuszem 50-lecia Andrewex Construction obchodzonego w 2025 roku – powiedział Bartłomiej Krupa, prezes Andrewex Construction.

Wizualizacja nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego. Źródło: Dekpol

Historia projektu

Projekt budowy nowego budynku rozpoczął się w listopadzie 2020 roku, kiedy to z Gdyni do Antarktyki wypłynął statek Dina Star. Do skończenia inwestycji pozostała prefabrykacja konstrukcji drewnianej i paneli elewacyjnych głównego budynku i posadowienie jej na gotowej konstrukcji stalowej oraz prace wykończeniowe.

Pierwsze budynki Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego powstały w latach 70. W jednostce naukowcy prowadzą badania z różnych dziedzin m.in. ekologii, oceanografii, geologii i klimatologii.

– Kompleksowa odnowa infrastruktury obiektu pozwoli Polsce utrzymać się w elitarnym gronie dwudziestu państw prowadzących całoroczne stacje naukowo-badawcze w Antarktyce. Tym samym, nasz kraj utrzyma status członka konsultatywnego Układu Antarktycznego, a wraz z nim równoważne prawo głosu w decyzjach dotyczących przyszłości kontynentu Antarktydy – pisze Dekpol w komunikacie.

Według harmonogramu prace mają zostać zakończone w 2027 roku.

Dekpol / Marcin Karwowski

Rosja gra z NATO w tchórza na Bałtyku