ENERGETYKA
KE rozważy wsparcie terminala LNG w Kłajpedzie
(LITHUANIAN TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Komisja Europejska zdecyduje do końca roku czy dopuści do udzielenia pożyczki w ramach dofinansowania budowy terminala LNG w Kłajpedzie na Litwie. Opiewa ona na 87 mln euro, które miałby zapewnić Europejski Bank Inwestycyjny. Komisja rozstrzygnie, czy można ją zakwalifikować jako pomoc państwową, którą prawo unijne ogranicza.
Gaz łupkowy z Wielkiej Brytanii będzie dwa razy droższy od amerykańskiego
(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Z raportu Bloomberg New Energy Finance wynika, że wydobycie gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii będzie dwa razy droższe od kosztów takich operacji w Stanach Zjednoczonych. W dokumencie przedstawionym Komisji gospodarki Izby Lordów wynika, że koszt wydobycia surowca w Lancashire prawdopodobnie będzie się wahał między $7,10 a $12,2 za MMBtu. Tymczasem wydobycie z formacji Marcellus czy Barnett w USA kosztuje od $5 do $6 za MMBtu. Z tego względu wpływ tzw. rewolucji łupkowej na Wyspach ma mieć ograniczony wpływ na koszt rachunków za energię. Brytyjczycy nie uniezależnią się także od importu surowca.
15 lat dla Australijczyka z Greenpeace oskarżonego o piractwo na terenie Rosji?
(THE GUARDIAN/WOJCIECH JAKÓBIK)
Operator radia na statku Arctic Sunrise, Australijczyk Colin Russel, znalazł się wśród 30 członków załogi statku oskarżonych o piractwo po tym, jak część z nich weszła na platformę wiertniczą na Morzu Peczorskim w okolicach Murmańska. Russelowi grozi kara 15 lat więzienia za udział w akcji. Piętnastu z członków załogi otrzymało podobne zarzuty piractwa.
USA wydobywają najwięcej węglowodorów. Rosja na drugim miejscu
(PARKIET/CIRE)
Jak poinformował „Puls Biznesu”, zgodnie z danymi EIA i MAE, w lipcu USA produkowały ekwiwalent 22 mln baryłek ropy i gazu dziennie, podczas gdy w Rosji było to 21,8 mln baryłek. Gazeta giełdy zwróciła również uwagę, że import gazu ziemnego i ropy naftowej przez USA w ostatnich pięciu latach spadł odpowiednio o 32 proc. i 15 proc. Jednocześnie przewiduje się, że eksport rosyjskiej ropy po 2015 r. może spaść o 25–30 proc.
INFRASTRUKTURA
GDDKiA konsultuje z wykonawcami warunki realizacji inwestycji
(www.gddkia.gov.pl)
Do połowy października można zgłaszać uwagi do Wzorcowych Warunków Kontraktowych dla zadań realizowanych w systemie „Projektuj i buduj”. To kolejny etap konsultacji, jakie GDDKiA prowadzi z branżą w tym zakresie. Prace nad dokumentacją określającą warunki realizacji inwestycji weszły w kolejną fazę konsultacji. Do wglądu zostały przekazane dokumenty uwzględniające zgłaszane dotychczas uwagi przedstawicieli poszczególnych firm budowlanych oraz stowarzyszenia branżowe.
Obwodnica Augustowa. Most nad Rospudą
(www.gddkia.gov.pl)
Na rok przed zakończeniem prac zasadniczych przy budowie obwodnicy Augustowa zaczęło się nasuwanie scalonej konstrukcji stalowej na podpory mostu nad Rospudą. Obecnie pod pierwszą z nitek dwujezdniowej przeprawy, w październiku ten sam proces obejmie drugą.
Konstrukcja ma 180 m długości i ok. 13 m szerokości. Na plac budowy przyjechała ze Słupcy k. Poznania w częściach, które zostały scalone na miejscu. Waży 420 t. Po jej zamontowaniu będzie można przystąpić do betonowania płyty pomostu i te prace będą wykonane jeszcze w tym roku.
Ochrona przed hałasem przy Obwodnicy Trójmiasta
(www.gddkia.gov.pl)
Rozpoczęła się rozbiórka starych i budowa nowych ekranów akustycznych przy drodze ekspresowej S6 Obwodnicy Trójmiasta w Gdyni Chyloni. Będą prawie trzykrotnie dłuższe.
Sukcesywnie postępują prace przy rozbiórce starych, uszkodzonych ekranów akustycznych na wysokości centrum handlowego w Gdyni Chyloni przy drodze ekspresowej S6 Obwodnicy Trójmiasta. W to miejsce zostaną zamontowane nowe ekrany o długości 1176 metrów, a więc trzy razy dłuższe. Dzięki temu mieszkańcy budynków leżących po zachodniej stronie obwodnicy będą chronieni przed hałasem generowanym przez pojazdy.
Przetarg na budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej S-7 na odcinku Chęciny – Jędrzejów ogłoszony
(www.gddkia.gov.pl)
Powstanie kolejny odcinek drogi ekspresowej S7 w regionie świętokrzyskim. GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę fragmentu popularnej „siódemki” od węzła Chęciny do węzła Jędrzejów. Nowa dwujezdniowa droga ekspresowa będzie miała długość ok. 21,5 km i połączy wybudowaną obwodnicę Kielc z istniejącą obwodnicą wschodnią Jędrzejowa.
W ramach zadania powstaną trzy dwupoziomowe węzły drogowe: „Tokarnia”, „Brzegi”, „Mnichów”, a także infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo podróżujących jak również związana z ich obsługą.
S17 zbliży się do Warszawy
(www.gddkia.gov.pl)
Ogłoszony przetarg rozpoczyna proces budowy drogi ekspresowej S17 od istniejącego węzła Kurów Zachód w stronę Warszawy wraz z dojazdem do mostu na Wiśle w Puławach. Do końca roku rozpisane zostaną przetargi na pozostały odcinek S17 od węzła Lubelska pod Warszawą do granicy województw. W efekcie w 2018 roku będzie można ekspresowo dojechać ze stolicy do Lublina, a także ominąć Puławy. Przetarg dotyczy budowy trasy od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do węzła Skrudki (długość ok. 20,2 km) oraz od węzła Skrudki do funkcjonującego już węzła Kurów Zachód (ok. 13,2 km).
20 wykonawców chętnych do budowy drogi ekspresowej S-51
(www.gddkia.gov.pl)
Trwa pierwszy z dwóch etapów postępowania przetargowego na budowę drogi ekspresowej S-51. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym na budowę odcinka o długości 13,3 km drogi ekspresowej S51 Olsztyn – Olsztynek złożyło 20 wykonawców. Na tym etapie ocenie podlegać będzie doświadczenie oraz potencjał techniczny i ekonomiczny wykonawców. Spośród złożonych wniosków wybierzemy do końca b.r. wykonawców, do których zostaną wysłane zaproszenia do składania ofert cenowych. Na złożenie ofert cenowych wybrani wykonawcy będą mieli 40 dni.
Krajowa „szesnastka” po Alpine Bau dostępna już w grudniu
(www.gddkia.gov.pl)
Do końca listopada potrwają prace niezbędne dla zapewnienia przejezdności drogi krajowej nr 16 z Biskupca do Borek Wielkich. To dzięki podpisanej pierwszej z trzech umów na kontynuację budowy po konsorcjum Alpine Bau/Hydrogeo, które zaprzestało wywiązywać się z zapisów kontraktowych. Aby jak najszybciej udostępnić kierowcom drogę, dokończenie budowy podzieliliśmy na trzy zadania, z których dwa obejmują wykonanie prac pozwalających na wcześniejsze udostępnienie drogi do ruchu.
S5 Kaczkowo – Korzeńsko w przetargu
(www.gddkia.gov.pl)
Na nowego wykonawcę czeka 29-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 Kaczkowo – Korzeńsko. GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie tej inwestycji. Droga ma być oddana do ruchu w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia prac. Wykonawcy mają 40 dni na składanie ofert cenowych. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 8 miesięcy na dokończenie budowy, przy czym w ciągu 6 miesięcy zostaną oddane do ruchu wszystkie drogi objęte kontraktem. W tym czasie zostaną wykonane także m.in. urządzenia bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska.
Spokojnie to tylko ćwiczenia
(www.gddkia.gov.pl)
Pracownicy GDDKiA oraz ponad 200 przedstawicieli Straży Pożarnej, Policji i Pogotowia Ratunkowa wzięło udział w ćwiczeniach taktyczno-bojowych „Autostrada 2013”. Ćwiczenia zostały zrealizowane w ramach „Planu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego województwa dolnośląskiego na rok 2013” zarządzonych przez Wojewodę Dolnośląskiego. Miejsce ćwiczeń nie było przypadkowe. Odbyły się one na odcinku autostrady A4 w okolicach MOP-u „Oleśnica Mała” między węzłami Brzezimierz i Przylesie w zakresie od 181+198 do 185+402 km autostrady A4.
Remont dk 3 na odcinku Skwierzyna-Międzyrzecz
(www.gddkia.gov.pl)
Ruszył remont prawie 13 km odcinka drogi krajowej nr 3 od skrzyżowania dróg krajowych 3 i 24 w Skwierzynie (rondo) do przejazdu kolejowego koło Międzyrzecza. Prace mają na celu naprawę zniszczonej nawierzchni, a tym samym poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróżujących. Roboty, a tym samym utrudnienia w postaci ruchu wahadłowego (w dzień) i ograniczenia prędkości do 60 km/h w nocy, potrwają do 14 listopada 2013 r.
Południowa Obwodnica Warszawy będzie budowana
(www.transport.gov.pl)
W związku z konferencją prasową prezesa PiS, na której po raz kolejny Jarosław Kaczyński wprowadza opinię publiczną w błąd informujemy, że realizacja Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) jest dla ministerstwa transportu zadaniem priorytetowym i będzie realizowana. Celowe okłamywanie opinii publicznej lub niekompetencja prezesa PiS powodują dezinformację w sprawie budowy POW i Wschodniej Obwodnicy Warszawy (WOW). W trakcie konferencji prasowej 26 września br. premier Donald Tusk oraz Minister Sławomir Nowak przedstawili pełną i szczegółową informację dotyczącą planów realizacji tych inwestycji oraz wskazali, że dla POW przetargi mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak