Polskę czekają wyzwania na rynku energii wobec transformacji energetycznej

2 października 2024, 12:15 Alert

– Naszym wyzwaniem jest dostosowanie skali działalności aktywów wytwórczych o paliwa kopalne. One są niezbędne przez dekadę do utrzymania stabilności systemu, który musi się przestawić. Podstawa systemu musi być przewidywalna do czasu gdy nie powstaną wielkoskalowe farmy wiatrowe i elektrownia jądrowa, część konwencjonalna musi być fundamentem. Z czasem może być zastąpiona źródłami gazowymi – Dariusz Marzec prezes zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna SA na konferencji Energy Day.

Widok przesyłu energii elektrycznej zainstalowanego na polu 27 kwietnia 2024 r. w obwodzie kijowskim na Ukrainie. Fot. Oleksii Samsonov/Global Images Ukraine via Getty Images

– Budowa bloków gazowych to nie zastąpienie bloków węglowych. To inwestycja obok. Na lata 2029-2030 planujemy uruchomienie z pełną mocą systemu dla okręgu Kozienice, czyli wsparcie pierścienia warszawskiego. Bloki węglowe zbliżają się do końca swojego technicznego i ekonomicznego końca – stwierdził Grzegorz Kinelski prezes zarządu, Enea SA.

– Nie zgadzamy się, że jest dobrze. Potrzebujemy 2x więcej mocy dyspozycyjnej niż mamy zakontraktowane do 2030 roku. Byłoby dobrze gdyby istniały plany włączenia do sieci dodatkowej mocy. Produkcji gazu może być mniej niż w prezentowanej prezentacji – powiedział Grzegorz Onichimowski prezes zarządu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA.

– Elektrownie potrzebują długoterminowego planu finansowania niezależnego od rynku energii, z którego się nie utrzymają. Jak można przyśpieszyć rynek inwestycji nadzwyczajnymi mechanizmami? – Grzegorz Onichimowski prezes zarządu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA.

– Jednostki które nie wygrają w rynku mocy, będą wyłączane z uwagi na ryzyko dużych strat. Mierzymy się z decyzjami w 4 kwartale które będą miały wpływ na transformację i kolejne dekady – Grzegorz Lot prezes zarządu, Tauron Polska Energia SA.

– Elektrownie potrzebują długoterminowego planu finansowania niezależnego od rynku energii, z którego się nie utrzymają. Jak można przyśpieszyć rynek inwestycji nadzwyczajnymi mechanizmami? Rozumie to nawet Komisja Europejska – powiedział Grzegorz Onichimowski prezes zarządu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA.