(TASS/Reuters/Teresa Wójcik)
Rosyjski Gazprom i austriacki OMV nie ustaliły jeszcze wymiany aktywów w ramach podpisanej w czerwcu b.r. umowy o współpracy. Zakomunikował o tym na konferencji prasowej w Wiedniu, Rainer Seele prezes OMV.
– Negocjacje w tej sprawie są jeszcze w fazie początkowej – powiedział Seele. Wcześniej media austriackie poinformowały, że wymiana aktywów miała polegać na tym, że OMV otrzyma udziały w eksploatacji pola gazowego Urengoj w zamian za oferowany duży pakiet akcji największej austriackiej rafinerii Schwechat koło Wiednia.
OMV poinformował też, że nie wyklucza wprowadzania do obrotu ropy z Iranu po ostatecznym zniesieniu sankcji. Austriaccy nafciarze widzą duże szanse dla irańskiej ropy na rynku europejskim – podkreślił to Seele w rozmowie z dziennikarzami. – Iran potrzebuje miliardów na inwestycje i nowych technologii, przełomu technologicznego. Jest to dobra szansa dla OMV.
Według prezesa OMV – dla przemysłu naftowego, zbliżają się atrakcyjne perspektywy. Przed sankcjami mieliśmy dobre stosunki z Iranem. Naszym atutem jest też, że OMV dysponuje technologiami, których potrzebuje Iranu. – podkreślił.
Wracając do stosunków z Rosjanami Seel wyraził nadzieję, że Komisja Europejska będzie wspierać Nord Stream 2, pomimo całej politycznej różnicy dzielącej ją od Kremla w sprawach Ukrainy. – Jestem spokojny, że North Stream-2 uzyska zgodę KE, tak jak sobie tego życzy Gazprom. To jest przecież europejski projekt, i projekt dla Europy, dla stabilności dostaw energii do wszystkich państw UE. Szef OMV przypomniał, że podpisana w czerwcu z Gazpromem umowa przewiduje udział austriackiego koncernu w projekcie Nord Stream 2.
18 czerwca 2015 Gazprom, E.ON, Shell i OMV podpisały memorandum przewidujące wspólną budowę dwóch nowych nitek gazociągu gazociągu Nord Stream-2 o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do niemieckiego wybrzeża , Szef Gazpromu i szef OMV podpisali również memorandum w sprawie udziału firmy austriackiej w wydobyciu kondensatu gazowego z pola Urengoj. Teraz oczekuje się wynegocjowania umowy handlowej.