Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowę z ministerstwem aktywów państwowych (MAP), w następstwie której uruchamia nabór wniosków na pożyczki na morską energetykę wiatrową. Dzięki temu będzie mógł udzielać kredytów na projekty offshore na Bałtyku ze środków Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej.
– Dzięki dialogowi z branżą offshore, MAP zna potrzeby przedsiębiorców i na nie odpowiada. Co ważne, wyprzedzamy przyjęty harmonogram aż o dwa miesiące. Dziś zrobiliśmy kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej Polski. Morska energetyka wiatrowa będzie bowiem istotnym elementem miksu energetycznego naszego kraju. Na jej rozwój mamy miliardy złotych. Będziemy robić co w naszej mocy, żeby wspólnie z biznesem wykorzystać szansę na skok rozwojowy polskiej gospodarki, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo energetyczne milionom naszych obywateli – powiedział wiceminister Jacek Bartmiński.
Ministerstwo aktywów państwowych podaje, że dzięki podpisanej umowie BGK będzie mógł udzielać pożyczek na budowę farm wiatrowych na Bałtyku ze środków Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. Pożyczki będą udzielane na warunkach rynkowych, dzięki czemu wsparcie udzielane inwestorom ma nie być pomocą publiczną, która wymaga dodatkowej notyfikacji w Komisji Europejskiej. BGK będzie wspierać projekty o minimalnej wielkości 300 MW mocy zainstalowanej.
Umowy na finansowanie offshore mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 roku, przy maksymalnym okresie spłaty do 2053 roku.
Mateusz Gibała / Jędrzej Stachura
Windar prosi o zielone światło na budowę fabryki elementów farm wiatrowych w Szczecinie