AlertEnergetykaGaz.

Siła Syberii wstrzymana? Mongolia podjęła decyzję

Część gazociągu Siła Syberii w obwodzie amurskim w Rosji. Fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images

Siła Syberii 2, gazowy megaprojekt inwestycyjny Kremla, został odłożony w czasie. Mongolia nie uwzględniła go w planie inwestycyjnym do 2028 roku – donosi South China Morning Post.

Rząd Mongolii nie uwzględnił w krajowym planie inwestycyjnym do 2028 roku budowy gazociągu Siła Syberii 2, który ma przebiegać przez terytorium tego kraju i dostarczać gaz rosyjski nową trasą do Chin.

Gazociąg Siła Syberii 2 miał pozwolić Rosji na sprzedaż gazu ziemnego wydobywanego na polach Syberii Zachodniej, który dotychczas trafiał do Europy do Chin. Trasa gazociągu miała biec z północy Rosji na południe, wchodzić na terytorium Mongolii i trafiać do zachodnich Chin.

Zgodnie z pierwotnym planem, gazociąg miał zostać ukończony do 2027 roku, jednak od dłuższego czasu trwają negocjacje pomiędzy Gazpromem a chińskimi klientami. Ci drudzy stawiają warunki, które nie są akceptowalne dla Moskwy m.in. w kwestii ceny dostarczanego surowca. Według Financial Times negocjacje w ostatnim czasie, pomimo spotkania na najwyższym poziomie przywódców Rosji i Chin, utknęły w martwym punkcie. Pekin oczekuje, że Rosja pokryje większość kosztów inwestycji (m.in. na swoim terytorium i terytorium Mongolii) a gaz dostarczany będzie po kosztach zbliżonych dla odbiorców w Federacji Rosyjskiej na co nie chce przystać Moskwa.

Decyzja Mongolii o nieuwzględnianiu Siły Syberii w planie inwestycyjnym do 2028 roku może wskazywać, że realizacja projektu zostanie odłożona w czasie.

Od 2019 roku funkcjonuje gazociąg Siła Syberii, który docelowo ma dostarczać 38 mld m sześc. gazu. Ten poziom realizacji zostanie osiągnięty jednak dopiero w 2026 roku. Obecnie do Chin z Rosji tą magistralą dostarczane jest nieco ponad 23 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie.

SCMP / Financial Times / Mariusz Marszałkowski

Gaz-System ma umowy na elementy gazociągów lądowych do pływającego gazoportu

 


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X