AlertŚrodowisko

USA poprze limit produkcji plastiku?

Siedziba ONZ w Nowym Jorku. Źródło: Flickr

Siedziba ONZ w Nowym Jorku. Źródło: Flickr

Stany Zjednoczone mogą poprzeć globalny traktat wzywający do ograniczenia ilości plastiku, co może pomóc w ograniczeniu światowego zanieczyszczenia tym materiałem – podaje Financial Times.

Jak zaznacza brytyjski dziennik, podczas rozmów na forum ONZ na początku bieżącego roku, USA, Chiny i Arabia Saudyjska sprzeciwiały się włączeniu kontroli produkcji tworzyw sztucznych do traktatu dotyczącego zarządzania odpadami. Ostatnia runda negocjacji ONZ na jego temat ma się odbyć w Korei Południowej, zaledwie dwa tygodnie po listopadowych wyborach prezydenckich w USA.

Informator Reutera podał, że Waszyngton poprze globalny traktat, dołączając do krajów członkowskich UE, Korei Południowej Rwandy czy Peru, które wzywają do ograniczenia i stopniowego zmniejszania produkcji tworzyw sztucznych.

Początkowo amerykański przemysł petrochemiczny skrytykował wysiłki ONZ, a w kwietniu bieżącego roku Exxon Mobil argumentował, że ograniczenie produkcji nie zmniejszy zanieczyszczenia, a alternatywy mogą mieć większy ślad węglowy.

Tego samego miesiąca najwyższy amerykański organ regulacyjny ds. ochrony środowiska nakazał miejskim przedsiębiorstwom wodociągowym usunięcie substancji perfluoroalkilowych i polifluoroalkilowych (PFAS)  z wody pitnej. 

PFAS nigdy nie ulegają pełnej degradacji i gromadzą się w środowisku i łańcuchu biologicznym, w tym w organizmie człowieka. Powszechnie spotyka się je w szerokiej gamie produktów codziennego użytku – od szamponów po opakowania na żywność.

Financial Times / Reuters / Magdalena Melke

Co dalej ze skażeniem Odry? Spięcie


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X