(TASS/Piotr Stępiński)
Jak informuje agencja TASS w programie 10 minut z premierem Aresnij Jaceniuk wezwał ludność Ukrainy do ocieplenia domów, wymiany kotłów oraz do projektowania subsydiów tak aby zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz, energię elektryczną oraz paliwo.
Według premiera ,,Ukraina zużywa nieprawdopodobne ilości energii elektrycznej”. To prawda, bo krajowa energetyka jest wysoce nieefektywna. W celu zmniejszenia zużycia Jaceniuk doradza swoim obywatelom przeprowadzenie ,,modernizacji energetycznej”.
– Konieczna jest zmiana kotłów, które zużywają dużo gazu i kiepsko ogrzewają domostwa z powodu, których generowane są duże rachunki – powiedział Jaceniuk. Zdaniem premiera kolejnym krokiem jest ocieplenie domów.
Jaceniuk podkreślił, że rząd umożliwi ludności wzięcie kredytów w Oszczadbankie oraz Ukrgazbankie dla przeprowadzenia tych działań. Ponadto stwierdził, że Ukraińcy otrzymają kompensację w wysokości 20 procent od wartości kotła oraz 30 procent od wartości ogrzewania.
Wcześniej rada ministrów podjęła decyzję o obniżeniu minimalnej temperatury w domach zimą z 18 do 16 stopni.
1 sierpnia minister energetyki oraz przemysłu węglowego Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn stwierdził, że Kijów aby przetrwać sezon grzewczy potrzebuje zakupu jeszcze 5-6 mld m3 gazu.
Według słów ministra Ukraina prowadzi rozmowy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi jednakże ,,rozmowy się przeciągają”. ,,Bez gazu będą problemy z przejściem przez sezon grzewczy dlatego uważam gaz za kluczowy serowiec dla przetrwania zimy” – podkreślił Demczyszyn.
Wcześniej ukraiński wicepremier Walerij Woszczewskij stwierdził, że Kijów przejdzie przez najbliższy sezon grzewczy bez ,,większych problemów”.
1 lipca Ukraina zrezygnowała z kupna gazu od rosyjskiego Gazpromu ze względu na fiasko rozmów gazowych KE-Ukraina-Rosja z 30 czerwca. Naftogaz poinformował, że sprowadzałby gaz z Rosji tylko w razie uzyskania porozumienia dającego odpowiednią zniżkę, o czasie obowiązywania do zakończenia okresu grzewczego (pierwszy kwartał 2016).
Po rezygnacji z dostaw od rosyjskiego Gazpromu 1 lipca, Ukrtransgaz poinformował, że sprowadza od gaz wyłącznie przez Słowację ale po tym, jak pojawi się odpowiednie zgłoszenie o potrzebie uruchomienia importu przez Węgry, rozpocznie się on bez przeszkód.