Członkowie rządu Donalda Tuska przedstawiają w środę w Sejmie informację na temat wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej części Polski, o działaniach podjętych w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia.
Szefowa MKiŚ podkreśliła, że przywracanie dostaw energii elektrycznej było głównym z wyzwań w trakcie powodzi. Przypomniała, że w szczytowym momencie bez prądu było 80 tysięcy gospodarstw domowych.
– Dzisiaj bez prądu pozostaje łącznie 1190 odbiorców w sześciu województwach i według najnowszych zapewnień dostawcy energii na tym terenie do końca tygodnia wszystkie problemy zostaną rozwiązane i we wszystkich domach pojawi się prąd – powiedziała Hennig-Kloska z trybuny sejmowej.
Dodała, że obecnie na zalanych terenach w województwie dolnośląskim nie działało 15 oczyszczalni ścieków i siedem stacji paliw; w województwie opolskim – osiem oczyszczalni i jedna stacja paliw; w województwie lubuskim – jedna oczyszczalnia ścieków. Zapewniła, że obiekty te zostały zabezpieczone i są monitorowane przez służby środowiskowe.
Hennig-Kloska poinformowała, że na Stały Komitet Rady Ministrów trafił projekt noweli Prawa ochrony środowiska, który – jak podkreśliła minister – ma pomóc w budowie odporności miast na m.in. ekstremalne zjawiska pogodowe.
Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl
Energetyka wykazała się determinacją i sprawnością wobec żywiołu