Przychody na poziomie 10,1 mld PLN i zysk netto 1,2 mld PLN w Grupie Kapitałowej KGHM zostały osiągnięte przy spadających cenach miedzi i srebra, stabilnej produkcji i utrzymaniu dyscypliny kosztowej
W pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku dolarowe ceny miedzi, w porównaniu do pierwszego półrocza roku 2014, obniżyły się o 14 procent, a srebra o 17 procent. Na wyniki Grupy KGHM pozytywnie wpływał kurs walutowy USD/PLN. Niższa dolarowa cena czerwonego metalu była w dużej mierze równoważona osłabieniem złotego. Pomimo obserwowanych spadków notowań metali, średnia cena miedzi wyrażona w PLN była nieznacznie wyższa od tej notowanej w analogicznym okresie poprzedniego roku – wyjaśnia Jarosław Romanowski, I wiceprezes zarządu KGHM ds. finansowych.
Podobny efekt można zaobserwować również w przypadku rynku srebra. W I półroczu br. produkcja miedzi ekwiwalentnej w Grupie KGHM wzrosła o 2 procent. Zmiana ta nastąpiła zarówno w KGHM Polska Miedź SA, jak i w KGHM International, gdzie wzrost związany jest z wyższymi wynikami produkcyjnymi w kopalni Robinson. KGHM utrzymał dyscyplinę kosztową. Koszt jednostkowy produkcji miedzi C1 w warunkach porównywalnych do pierwszego półrocza roku 2014 w zakresie notowań i kursu, zmniejszył się o 3 procent dla całej Grupy. W tym samym czasie nastąpił również wzrost wolumenu sprzedaży miedzi oraz złota, co przy korzystnym kursie walutowym skutkowało osiągnięciem wyższego poziomu przychodów ze sprzedaży o 5 procent niż w analogicznym okresie roku 2014. Zgodnie z planem są realizowane istotne inwestycje zarówno w kraju, jak i za granicą. Kopalnia Sierra Gorda w czerwcu rozpoczęła komercyjną produkcję i jest bardzo blisko osiągnięcia zakładanych mocy przerobowych. Zgodnie z planem realizujemy projekty Victoria i Ajax w Kanadzie oraz Głogów Głęboki – Przemysłowy w Zagłębiu Miedziowym. Kontynuujemy także Program Modernizacji Pirometalurgii – informuje Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM.
Produkcja miedzi w koncentracie w kopalni Sierra Gorda w pierwszym półroczu 2015 roku wyniosła około 38 tys. ton. W połowie kwietnia wyprodukowany został pierwszy koncentrat molibdenu, zaś w lipcu zainicjonowane zostały prace projektowe w zakresie II fazy rozwoju kopalni. W projekcie Victoria trwają przygotowania do prac bezpośrednio związanych z głębieniem szybu. Realizowane są prace związane z przygotowaniem infrastruktury powierzchniowej.
Kanadyjski regulator zatwierdził dokument Application Information Requirements, którego akceptacja umożliwi złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia środowiskowego dla kopalni Ajax.
Zgodnie z planem postępują prace przy budowie szybu GG -1, który jest niezbędny dla eksploatacji złoża Głogów Głęboki – Przemysłowy. Na koniec pierwszego półrocza głębokość szybu osiągnęła 563 m (docelowa całkowita głębokość szybu – 1340 m
o średnicy 7,5 m).
Trwają prace budowlano-montażowe w obrębie głównych elementów technologicznych modernizowanego ciągu pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów. Zakontraktowano 98 procent umów na prace budowlano-montażowe. Uruchomienie instalacji planowane jest na IV kwartał 2016.
W czerwcu 2015 została opublikowana pierwsza edycja Raportu Zasobowego, który konsoliduje i systematyzuje wiedzę na temat zasobów geologicznych i eksploatacyjnych kontrolowanych przez Grupę KGHM.
Raport został przygotowany zgodnie ze standardami i definicjami Kanadyjskiego Instytutu Górnictwa, Metalurgii i Przemysłu Naftowego, zawartymi w dokumencie NI 43-101. Obok australijskiego standardu JORC, jest to jeden z dwóch głównych światowych standardów przedstawiania zasobów.
Raport Zasobowy prezentuje zasoby geologiczne i eksploatacyjne według stanu na dzień 31 grudnia 2014 roku. Najważniejsze dane to:
-
22,.7 mln ton miedzi w udokumentowanych zasobach rud miedzi w kategorii udowodnione i prawdopodobne (Proven and Probable).
-
44,4 mln ton miedzi w udokumentowanych zasobach rud miedzi w kategorii zmierzone i wskazane (Measured and Indicated; zasoby geologiczne w kategorii zmierzone i wskazane zawierają zasoby eksploatacyjne w kategorii udowodnione i prawdopodobne).
-
8,7 mln ton miedzi w udokumentowanych zasobach rud miedzi w kategorii wnioskowane.