Premier Donald Tusk w czwartek i piątek będzie przebywał z wizytą w Budapeszcie, gdzie weźmie udział w spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej oraz w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej.
Po powitaniu premiera Donalda Tuska przez premiera Węgier Viktora Orbana, szef polskiego rządu weźmie udział w otwarciu sesji plenarnej Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
Premier Tusk weźmie udział w sesji roboczej dotyczącej migracji, spotka się też z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Będzie uczestniczył w sesji podsumowującej Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
Podczas spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej przywódcy 47 państw i rządów będą rozmawiać o wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa w Europie, w tym o agresji Rosji na Ukrainę i trwającym konflikcie na Bliskim Wschodzie.
Dyskusja dotyczyć też będzie nieuregulowanej migracji oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem gospodarczym i konektywnością w kontekście energii, transportu, IT i światowego handlu.
Unię Europejską będzie reprezentował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
W piątek premier weźmie udział w odbywającej się w Budapeszcie sesji plenarnej nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej. Węgry do końca grudnia bieżącego roku sprawują przewodnictwo w Radzie UE. Unijni przywódcy omówią nową umowę o konkurencyjności dla Europy i najnowsze wydarzenia w Gruzji.
Na stronie Rady Europejskiej podano, że „przywódcy UE omówią nową umowę o konkurencyjności dla Europy, mającą na celu przygotowanie UE na przyszłość i zwiększenie jej autonomii, zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami podjętymi w deklaracjach wersalskiej i grenadzkiej oraz w programie strategicznym na lata 2024–2029”.
Podczas spotkania odbędzie się dyskusja o raportach: „O wiele więcej niż rynek” (z ang. „Much More than a Market”) byłego premiera Włoch, obecnego przewodniczącego Instytutu Jacquesa Delorsa Enrico Letty i „Przyszłość europejskiej konkurencyjności” byłego premiera Włoch i byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego.
W swoim raporcie Letta wskazał sposoby na poprawę funkcjonowania wspólnego rynku – obszaru gospodarczego większego niż sama UE, na którym panują cztery swobody przepływu: osób, towarów, usług i kapitału. Z kolei Draghi w swym raporcie, który przygotował z ekspertami KE, wskazał na pogłębiającą się od czasu kryzysu finansowego przepaść inwestycyjną pomiędzy UE a USA.
Na stronie Rady Europejskiej podano, że uczestnicy nieformalnego spotkania, opierając się na raportach byłych premierów Włoch omówią luki w innowacjach i produktywności oraz działania mające na celu wzmocnienie jednolitego rynku. Będą rozmawiać o oszczędnościach i inwestycjach a także o odnowie przemysłu i dekarbonizacji. Poruszą też tematy jak obronność, gospodarka cyrkularna, suwerenność energetyczna i neutralność klimatyczna.
Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl