Aby zapewnić dostawy wody pitnej w regionie Łużyc, pięć zakładów wodociągowych, leżących na granicy Saksonii i Brandenburgii, połączyło siły. Teren jest bardzo podatny na suszę i niedobór wody pitnej. Dodatkowo w ostatnich latach wzrasta tam zużycie wody.
Współpraca umożliwia realizacje ważnych, ale kosztownych inwestycji wodociągowych. Pierwszą jest wymiana zniszczonego rurociągu wodnego z lat pięćdziesiątych XX wieku. Umożliwi połączenie bez zakłóceń największych wodociągów Brandenburgii w Tettau z Leppersdorf w Saksonii.
— W tej sytuacji współpraca między pięcioma zakładami jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem – mówi Mario Krüger z wodociągów w Kamenz w Saksonii. — Z powodu awarii wodociągu Schwarze Pumpe każdego dnia w systemie brakuje 20 000 metrów sześciennych wody – wyjaśnia. — Żaden pojedynczy gracz nie może tego zmienić, można to zrobić tylko razem.
Saksonia i w szczególności Brandenburgia to kraje związkowych o najniższych opadach w Niemczech. W Brandenburgii odnotowano regionalny spadek wód gruntowych do 1,20 metra.
rbb24 / Aleksandra Fedorska