EnergetykaInfrastrukturaOnetOZEWykop

Baltic Power kończy przygotowania do budowy. Rybacy ruszają z pomocą

Jednostka dozorowa. Fot. Baltic Power

Jednostka dozorowa. Fot. Baltic Power

Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia prac instalacyjnych morskiej części farmy wiatrowej Baltic Power. O bezpieczeństwo budowy na morzu zadbają polscy rybacy. Rozpoczną swoje operacje wraz ze startem prac instalacyjnych zaplanowanych na początek 2025 roku.

Orlen ogłasza ostatnie przygotowania do rozpoczęcia prac instalacyjnych morskiej części farmy wiatrowej Baltic Power. Strategia koncernu zakłada budowę instalacji o łącznej mocy 1,2 GW. Docelowo farma ma zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Rybacy z odsieczą

W samej budowie mają pomóc trzy polskie statki rybackie, które rozpoczną pracę wraz ze startem prac instalacyjnych na morzu, zaplanowanych na początek 2025 roku.

Obecny etap to transport fundamentów pod wiatraki do portów przeładunkowych. Ich instalacja zainicjuje proces budowy farmy. Orlen podkreśla, że inwestycja wymaga szeregu przygotowań, w tym m.in. uruchomienia Centrum Koordynacji Prac Morskich, zabezpieczenia jednostek transportujących techników oraz jednostek dozorowych, które zadbają o bezpieczeństwo ruchu wokół morskiego placu budowy.

To zadanie Baltic Power powierzył polskiemu wykonawcy, który do prac zaangażował jednostki rybackie i załogi. W ramach kontraktu z MEWO trzy jednostki dozorowe (ang. Guard Vessels) pływające pod polskimi banderami, z załogami liczącymi od dwóch do pięciu osób, będą operowały na obszarze farmy przez cały okres prac instalacyjnych. To specjalnie przygotowane do potrzeb pracy w sektorze offshore wind statki rybackie. Zadaniem załóg będzie dozór i komunikacja z innymi jednostkami przepływającymi w okolicy prac instalacyjnych, w tym jednostkami rybackimi, statkami turystycznymi i handlowymi.

Baltic Power / Jędrzej Stachura

Amazon inwestuje w energetykę wiatrową w Polsce


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X