NFOŚiGW poinformował o przekazaniu ponad 40 milionów złotych na digitalizację ciepłownictwa. Obejmie ona m.in. instalacje urządzeń pomiarowych, systemów zdalnego odczytu i wdrożenie oprogramowania.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże ponad 43 miliony złotych celem dofinansowania digitalizacji systemów ciepłowniczych. W tym celu m.in. wyposaży sieci w urządzenia pomiarowe, środki transmisji danych i aplikacje ulepszające pracę systemu. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Modernizacji w ramach programu priorytetowego Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych. Inwestycja maa zoptymalizować działanie sieci i zmniejszyć straty ciepła.
Warszawska inteligentna sieć ciepłownicza
Jednym z projektów wchodzących w skład modernizacja jest „Inteligentna sieć ciepłownicza 2.0 dla Miasta Stołecznego Warszawy”. W jego ramach zostanie zamontowanych prawie sześć tysięcy sterowników, z których powstanie system zarządzania siecią ciepłowniczą stolicy. NFOŚiGW podpisał umowę z Veolia Energia Warszawa, w której zadekarował przekazanie 31 milionów złotych. Inwestycja jest szacowana na blisko 65 milionów złotych. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec 2027 roku.
Inwestycje w Kwidzynie
Drugim projektem wspartym przez NFOŚiGW jest „System zdalnego odczytu ciepła oraz monitoringu pracy węzłów cieplnych w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej PEC Sp. z o.o. w Kwidzynie”, który obejmuje zmianę systemu odczytowego ciepłomierzy z objazdowego na zdalny telemetryczny. Dodatkowo sieć zostanie wyposażona w urządzenia pomiarowe, które zostaną skonfigurowane do zdalnego przesyłu danych.
Puławy zoptymalizują sieci ciepłownicze
Trzecią inwestycją jest „Optymalizacja pracy sieci ciepłowniczej zasilającej mieszkańców Puław poprzez digitalizację infrastruktury ciepłowniczej” zakładająca m.in. zakup i wprowadzenie oprogramowania, modernizację węzłów i komór z telemetryzacją i instalacje OZE. Projekt swoim zasięgiem obejmuje 923 lokalizacje.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej / Marcin Karwowski