AlertWszystko

Iran chce słać gaz do Europy. Sygnał dla PGNiG

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

(Trend/Wojciech Jakóbik)

W rozmowie z agencją Trend minister informacji i technologii komunikacyjnych Iranu Mahmud Waezi stwierdził, że jego kraj będzie współpracował z Azerbejdżanem przy projekcie Gazowego Korytarza Południowego, który ma pozwolić na dostawy kaspijskiego gazu na stary kontynent.

Waezi przewodniczy międzyrządowej komisji Iranu i Azerbejdżanu do spraw współpracy gospodarczej. – Dostawy przez Azerbejdżan to jedna z dróg dostarczenia irańskiego gazu do Europy. Wierzę, że będziemy w stanie współpracować z Baku przy wykorzystaniu Korytarza Południowego. W tej sprawie rozmawialiśmy z ministrem energetyki i odpowiednimi instytucjami – zadeklarował. Przypomniał, że Azerbejdżan i Iran mają wspólne interesy energetyczne. Jak przykład podał dostawy gazu do Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej za pomocą swapu wolumenów z Iranem.

Pomimo jego wypowiedzi wcześniej pojawiały się komentarze irańskie faworyzujące dostawy gazu do Europy za pomocą projektów LNG w Iranie. Te jednak mają dopiero zostać odmrożone, jeżeli sankcje zachodnie w rzeczywistości zostaną zdjęte.

Korytarz Południowy to seria gazociągów mających poparcie Komisji Europejskiej, które mają dostarczyć gaz kaspijski, na początek z Azerbejdżanu. Chodzi o gazociągu Południowokaukaski (SCP), Transanatolijski (TANAP) i Transadriatycki (TAP). Za ich pomocą do Europy ma na początku następnej dekady docierać 10 mld m3 od azerskiego SOCAR-u ze złóż Szach Deniz 2. Komisja lobbuje za dołączeniem do programu Gazociągu Transkaspijskiego (TCP) z Turkmenistanu. Problemem jest jednak spór prawny państw Morza Kaspijskiego. Rosja i Iran sprzeciwiają się budowie TCP.

Firmy europejskie rozmawiają z Iranem o dostawach gazu. Polskie PGNiG powołało w tej sprawie grupę roboczą. Nie wiadomo jednak, czy dostawy z Iranu będą Polakom potrzebne, jeżeli w toku negocjacji z Gazpromem nie zostanie zmniejszony wolumen dostaw, a dostawy LNG z Kataru zaczną docierać przez gazoport, który ma zostać uruchomiony do końca tego roku. W takim wypadku PGNiG może zanotować wręcz nadpodaż surowca i nie będzie zainteresowana dostawami nowych ilości.

Iran rozważa także reeksport katarskiego gazu do Europy. Dyrektor Irańskiej Izby Handlu, Przemysłu, Kopalni i Rolnictwa Mohsen Jajajpour powiedział dziennikarzom, że jego kraj może dostarczać gaz katarski do Turcji, skąd mógłby trafić na rynek europejski. – W wypadku gdyby Teheran osiągnął odpowiednie porozumienie z Katarem i Turcją, moglibyśmy liczyć na znaczące zyski z takiego pośrednictwa – powiedział. Przyznał jednak, że na razie istnieje istotny opór i przeszkody polityczne dla realizacji tego scenariusza.

Sceptycy wskazują jednak, że dostawy węglowodorów z Iranu do Europy były wabikiem dla krajów europejskich w celu uzyskania ich poparcia dla zniesienia sankcji wobec Teheranu. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte w lipcu. Zakłada, że pod warunkiem utrzymania pokojowego charakteru irańskiego programu atomowego, sankcje Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec Iranu będą stopniowo znoszone. Postępy mają być regularnie monitorowane. W wypadku ich braku, sankcje mogą zostać przywrócone.

Więcej: Z Iranu zamiast węglowodorów – pistacje


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X