EnergetykaOZEŚrodowisko

Globalne inwestycje w czystą energię to dbanie o bezpieczeństwo energetyczne

Wzrost inwestycji w czystą energię wyniósł niemal 2 biliony dolarów od 2020 roku, co jest efektem wzmocnionych działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wskazuje, że globalne inwestycje w czystą energię wzrosły o 60 procent od 2020 roku, osiągając niemal 2 biliony dolarów. Wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego oraz polityki klimatyczne przyczyniły się do tego wzrostu, zmuszając rządy do bardziej ambitnych celów i inwestycji w technologie zmniejszające emisje.

Wprowadzenie nowych polityk energetycznych, które obejmują regulacje dotyczące efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji, jest kluczowym elementem raportu. Rządy, koncentrując się na bezpieczeństwie energetycznym, wprowadziły liczne programy wsparcia finansowego oraz regulacje mające na celu stabilizację dostaw i rozwój czystych technologii.

Pandemia COVID-19 oraz inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 roku ujawniły kruchość globalnych systemów energetycznych, co skłoniło rządy do rewizji swoich strategii energetycznych. Wzrost cen energii oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw kluczowych surowców i technologii wymusiły na państwach działania mające na celu zapewnienie stabilności dostaw oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Raport IEA podkreśla, że mimo znaczącego wzrostu inwestycji, nadal konieczne są dalsze działania w celu osiągnięcia długoterminowych celów klimatycznych. Konieczne są także intensywniejsze regulacje i inwestycje w technologie zmniejszające emisje metanu oraz kontynuowanie polityk wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii.

Offshore energy / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...
Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Udostępnij:

Facebook X X X