BezpieczeństwoEnergetykaGaz.Ropa

Polska prezydencja w Unii postawi się rosyjskim paliwom. Spięcie

– Ważną rolę w polskiej prezydencji odgrywa bezpieczeństwo energetyczne. Jednym z postulatów jest zapewnienie niezależności w zakresie dostaw surowców energetycznych. Polska ma zamiar agitować w sprawie odejścia od rosyjskich źródeł energii, z których korzystają m.in. Węgry – mówi Marcin Karwowski, redaktor Biznes Alert, w podcaście Spięcie.

W dzisiejszym odcinku podcastu Spięcie Mateusz Gibała i Marcin Karwowski, redaktorzy Biznes Alert, omawiają nadchodzącą polską prezydencję w Unii Europejskiej.

– Dany kraj odbywający prezydencję w Unii Europejskiej robi to przez sześć miesięcy. Jest to nominacja rotacyjna. Takie państwo odpowiada za porządek obrad i negocjacje między poszczególnymi państwami. Dodatkowo trzy państwa odbywające prezydenturę po sobie, nazywane trio prezydenckim, układają wspólny plan – wyjaśnia Marcin Karwowski.

– Ważną rolę w polskiej prezydencji odgrywa bezpieczeństwo energetyczne. Jednym z postulatów jest zapewnienie niezależności w zakresie dostaw surowców energetycznych. Polska ma zamiar agitować w sprawie odejścia od rosyjskich źródeł energii, z których korzystają m.in. Węgry – mówi redaktor Karwowski.

Najnowszy odcinek podcastu BiznesAlert.pl można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:

– Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej, powiedział, że polska prezydencja przypada na bardzo trudny okres. Wynika on z tego, że Unia Europejska popełniła w przeszłości trzy błędy: zbyt polegała na imporcie z Rosji, „odwróciła się plecami” od energetyki nuklearnej i utraciła kontrolę nad rynkiem OZE, pozwalając Chinom na dominację w tym sektorze – dodaje.

– W zakresie bezpieczeństwa militarnego Polska ma zamiar m.in. promować zwiększenie wydatków na obronność, rozwój europejskiego przemysłu zbrojeniowego czy walkę z dezinformacją i zagrożeniami hybrydowymi – wyjaśnia redaktor Karwowski.

Opracował Marcin Karwowski

Polska podczas prezydencji postawi na bezpieczeństwo energetyczne i poprawę obronności


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X