Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (07.12-13.12.2024 roku).
1. B. minister rolnictwa dla Biznes Alert: na umowę z Mercosur naciskają Niemcy, bo pilnie potrzebują rynków zbytu
– Założenie, że nakarmimy prawie pół miliarda mieszkańców Unii Europejskiej, sprowadzając żywność z Ameryki Południowej to absurd; tylko własne, europejskie rolnictwo może nam zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa RP (2018-2020). Komentując umowę o wolnym handlu z południowoamerykańskim blokiem Mercosur podkreśla, że mimo rolniczych protestów najbardziej naciska na nią rząd Niemiec – pisze Artur Ciechanowicz, w BiznesAlert.pl.
2. Sankcje działają. Obrywa bank Gazpromu tracąc przywileje
– Putin odebrał możliwość wymiany obcej waluty na ruble w Gazprombanku, który jako jedyny może obsługiwać transakcje za zakup gazu. Utrudnia to handel z podmiotami zagranicznymi jak Turcja czy Chiny. Jest to efekty sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone – pisze Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Piekło w służbie Ukrainy
– Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał armii pierwszą partię dronów rakietowych produkcji krajowej o nazwie Piekło, które z powodzeniem zostały przetestowane w warunkach bojowych – powiadomiły w piątek ukraińskie media.
4. Brawurowa akcja ukraińskiego wywiadu. W Moskwie zginął projektant rakiet manewrujących
– W Moskwie został zabity Michaił Szatski, zastępca głównego projektanta Biura Projektowego Mars, które m.in. modernizuje rakiety manewrujące, używane do ataków na Ukrainę – podały ukraińskie media. Według doniesień za zamachem stoi ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Brawurowa akcja ukraińskiego wywiadu. W Moskwie zginął projektant rakiet manewrujących
5. Francja skarży Czechy po przegranej walce o budowę elektrowni jądrowej
– Wraz z początkiem jesieni, Électricité de France (EDF), jedna z największych firm energetycznych w Europie, złożyła formalną skargę do Komisji Europejskiej w związku z decyzją Czech o wyborze południowokoreańskiej, państwowej firmy Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) jako preferowanego wykonawcy budowy nowego reaktora jądrowego w Elektrowni Jądrowej Dukovany. Decyzja ta wywołała kontrowersje i obawy dotyczące zgodności z przepisami UE, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa, przejrzystości oraz strategicznych interesów Unii w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i nierozprzestrzeniania technologii jądrowej.
Francja skarży Czechy po przegranej walce o budowę elektrowni jądrowej
Mateusz Gibała
Polska prezydencja w Unii postawi się rosyjskim paliwom. Spięcie