AktualnościGospodarka

Unia nałożyła kolejne sankcje na Rosję i Koreę Północną

Kaja Kallas fot. Parlament Europejski

Nowa szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała w poniedziałek w Brukseli, że ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zatwierdzą 15. pakiet sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę. Na czarną listę wpisane mają zostać m.in. osoby i podmioty wspierające tzw. rosyjską flotę cieni – politycy z Korei Płn. i firmy z ChRL.

Kallas oświadczyła, że sankcje mają wysłać wyraźny sygnał, iż każdy kto wspiera Rosję w prowadzeniu wojny przeciwko Ukrainie, będzie musiał za to zapłacić wysoką cenę.

Jak powiedziała szefowa unijnej dyplomacji, na czarną listę, którą powinni uzgodnić w poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych trafić mają osoby i podmioty zaangażowane m.in. we wspieranie tzw. rosyjskiej floty cieni, czyli starych tankowców potajemnie przewożących rosyjską ropę. Są to politycy z Korei Północnej oraz chińskie przedsiębiorstwa wspierające Rosję, w tym przekazujące jej technologię. Korea Płn. wysłała też do Rosji swoich żołnierzy, którzy biorą już udział w wojnie z Ukrainą.

Unijne sankcje wiążą się z zamrożeniem aktywów oraz zakazem wjazdu i podróżowania dla objętych nimi osób po terytorium UE. Wpisane na listę osoby i firmy nie będą mogły otrzymywać również żadnego wsparcia finansowego z UE.

Na pytanie dziennikarzy, czy Unia zamierza wysłać swoich przedstawicieli do prowadzenia rozmów pokojowych z Rosją, Kallas odpowiedziała, że Rosja nie chce pokoju, co bardzo wyraźnie widać.

– Wystarczy spojrzeć na wywiad udzielony przez (szefa rosyjskiego MSZ Siergieja) Ławrowa amerykańskiemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi, żeby zobaczyć, że Rosja jest daleka od chęci zawarcia pokoju. Tu nie ma nawet o czym rozmawiać – oceniła polityczka.

Kallas po raz pierwszy od objęcia stanowiska przewodzić będzie w poniedziałek w Brukseli posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Biznes Alert / PAP

Mimo sankcji, polskie firmy nadal handlują z Rosją


Powiązane artykuły

Groźne słowa dowódcy NATO w Europie. Padła data wojny światowej

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Alexus Grynkewich uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie...
Karol Nawrocki. Fot. PAP/Piotr Nowak

Ważny krok w sprawie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

W Monitorze Polskim opublikowano w sobotę postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego. Marszałek podpisał postanowienie 7...

Niemcy i Czechy skracają dystans. Powstanie transgraniczny tunel

Czeski rząd zatwierdził budowę transgranicznego tunelu kolejowego, co przyczyni się do realizacji szybkiej linii kolejowej Drezno-Praga. Projekt ten, uważany za...

Udostępnij:

Facebook X X X