Enea i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę na długoterminowy kredyt odnawialny w wysokości miliarda złotych. Środki zostaną przeznaczone na rozwój odnawialnych źródeł energii.
Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił Enea długoterminowego kredytu odnawialnego w wysokości 1 mld zł na inwestycje związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE). Enea przeznaczy pochodzące z kredytu środki na finansowanie i refinansowanie wydatków poniesionych na nabycie, przygotowanie, budowę i rozbudowę, modernizację, utrzymanie lub oddanie do eksploatacji OZE – czytamy w komunikacie.
Większy udział OZE od Enei
Strategia Rozwoju Grupy Enea roku zakłada, że do 2030 roku osiągnie 2,1 GW mocy zainstalowanej w OZE. W 2035 roku ma to być już 4,9 GW. Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych Enei ma się opierać głównie na fotowoltaice oraz farmach wiatrowych na lądzie i morzu.
– Grupa Enea będzie konsekwentnie zwiększać udział energii z OZE w swoim miksie wytwórczym, zwiększając swój udział w całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2035 roku do 15 procent. Środki pozyskane z długoterminowego kredytu odnawialnego z Banku Gospodarstwa Krajowego przyczynią się do realizacji założonych przez nas celów strategicznych i wzrostu wartości Grupy w ramach jej zrównoważonej transformacji – powiedział Marek Lelątko, wiceprezes Enei ds. finansowych.
– Polska gospodarka potrzebuje utrzymania ambitnego tempa rozwoju odnawialnych źródeł energii nie tylko dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego, ale również dla zwiększenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej. Będąc polskim bankiem rozwoju angażujemy się w najważniejsze działania, które z jednej strony są innowacyjne i realnie stymulują rozwój istotnych sektorów gospodarki, z drugiej ich końcowym beneficjentem jest całe społeczeństwo. Mam też nadzieję, że udział polskich firm jako poddostawców zaawansowanych komponentów do transformacji energetycznej będzie się stale zwiększał. Enea to partner, z którym wielokrotnie współpracowaliśmy, łącząc profesjonalizm lidera polskiego rynku energetycznego z siłą kapitału, którą możemy angażować w innowacyjne projekty – podkreślił Leszek Stypułkowski, członek zarządu BGK.
BGK podaje, że Enea może zainwestować środki samodzielnie lub zlecając działania spółkom celowym lub zależnym. Firma odpowiada za dostawy energii do ponad 2,8 mln klientów, zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.
Bank Gospodarstwa Krajowego / Jędrzej Stachura
Polenergia otrzyma środki z KPO. 750 milionów złotych na farmy wiatrowe