Aglomeracja łódzka zaopatrywana będzie w gaz z bezpieczniejszych dostaw. Jest to możliwe na skutek podpisania umów przez Polską Spółkę Gazownictwa na realizację dwóch odcinków kluczowych gazociągów.
Pierwszy projekt zakłada budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o długości ponad 62 kilometry łączącego Kalisz z Sieradzem, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach inwestycji powstaną stacja redukcyjna w Podzborowie/Cekowie Kolonii oraz stacja redukcyjno-pomiarowa w Błaszkach/Warcie. Realizacja przedsięwzięcia obejmie obszar województw wielkopolskiego i łódzkiego, w tym gminy: Ceków-Kolonia, Koźminek, Lisków, Goszczanów, Błaszki, Warta, Wróblew, Sieradz oraz miasto Sieradz.
Głównym celem budowy gazociągu jest zwiększenie możliwości dystrybucji gazu w regionie oraz przyłączenie nowego punktu w Morawinie do systemu przesyłowego zarządzanego przez GAZ-SYSTEM S.A. Inwestycja zapewni alternatywne zasilanie odbiorców w Sieradzu i aglomeracji łódzkiej, co znacząco podniesie bezpieczeństwo dostaw gazu. Dodatkowo umożliwi dalszą rozbudowę sieci dystrybucyjnej i przyłączanie nowych odbiorców. Koszt realizacji projektu wynosi 220 milionów złotych.
Drugi projekt dotyczy modernizacji gazociągu wysokiego ciśnienia w ramach tzw. „pierścienia łódzkiego” poprzez budowę nowego odcinka o długości ponad 26 kilometrów. Przewidziano także dostosowanie stacji gazowych wysokiego ciśnienia do parametrów pracy na poziomie 5,5 MPa, co obejmuje przebudowę stacji w Brzezińskiej, Szczecińskiej, Konstantynowie Łódzkim, Konstantynie oraz budowę nowej stacji systemowej w Konstantynie.
Modernizacja jest niezbędna ze względu na konieczność wymiany dotychczasowej infrastruktury i utrzymanie bezpieczeństwa dostaw gazu w regionie. Inwestycja przyczyni się do zapewnienia stabilnych i elastycznych dostaw energii dla dynamicznie rozwijającej się aglomeracji łódzkiej. Projekt obejmuje teren województwa łódzkiego, w tym gminy: Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Ksawerów, Rzgów, Pabianice oraz miasto Łódź i Pabianice. Wartość inwestycji wynosi ponad 135 milionów złotych.
Za realizację obu projektów odpowiadają firmy STF Infrastruktura, Gascontrol Polska oraz Izostal. Przedsięwzięcia są objęte przepisami Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu LNG w Świnoujściu i stanowią inwestycje towarzyszące. Polska Spółka Gazownictwa ubiega się o dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027 (FEnIKS), działanie FENX.02.03 Infrastruktura energetyczna.
Piotr Brzyski / Polska Spółka Gazownictwa