(Stratfor/Julia Krajcarz)
Spadek cen ropy odbił się negatywnie na gospodarce Azerbejdżanu, ale jednocześnie wskazał iż, w odróżnieniu od innych producentów energii w regionie, zdywersyfikowana gospodarka tego kraju złagodziła skutki kryzysu. Tak wynika z opublikowanego raportu agencji Startfor.
Wydarzenia tzw. Euromajdanu na Ukrainie w 2013 i 2014 roku były też punktem zwrotnym we współczesnej historii Azerbejdżanu. Wówczas Azerbejdżan okazał się ważnym krajem dostarczającym dla Europy energię, zmniejszającym energetyczną zależność tego kontynentu od Rosji.
Stało się jasne, że Unia Europejska, chcąc zapewnić sobie dostawy energii, musi uczestniczyć w budowie ropo- i gazociągów transkaspijskich. Azerbejdżan stał się ważny zarówno dla Rosji, jak i krajów Zachodu. Baku, aby poszerzyć zakres wpływów w regionie, zaczęło stosować własne instrumenty gry politycznej i gospodarczej.
Dodatkowo raport zaznacza, iż Azerbejdżan przeszedł długą drogę od stanu połowicznej stabilizacji w czasach pierwszych lat niepodległości po 1991 roku. Po 20 latach, bogatych w wiele wydarzeń, Azerbejdżan staje się ważnym graczem w rejonie w zakresie energetyki i kształtowania polityki – zaznacza raport agencji.