BezpieczeństwoCiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Rosja po raz siedemnasty uderzyła w ukraiński Naftogaz

Platforma wiertnicza Naftohazu. Od początku inwazji w 2022 roku Rosja siedemnaście razy wzięła na cel infrastrukturę tej spółki. Źródło: Wikimedia CC

Rosyjskie wojska przeprowadziły w nocy z czwartku na piątek kolejny atak na obiekty państwowej spółki paliwowej Naftogaz; było to już 17. takie uderzenie od początku pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji, czyli od lutego 2022 roku – poinformowała na Facebooku służba prasowa ukraińskiego przedsiębiorstwa.

– Obiekty spółki Naftogaz ponownie zostały zaatakowane przez wroga. To już siedemnasty skoordynowany atak na infrastrukturę gazową spółki – napisano w komunikacie Naftogaz.

W wyniku ataku uszkodzone zostały instalacje produkcyjne odpowiedzialne za wydobycie gazu. Nie odnotowano ofiar.

Usuwanie skutków ataku

– Obecnie trwa usuwanie skutków ostrzału i ocena skali zniszczeń. Spółka Naftogaz podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu przywrócenia pracy zaatakowanych obiektów. Robimy i będziemy robić wszystko, aby kraj miał dostęp do gazu – zapewnił prezes ukraińskiego koncernu paliwowego, Roman Czumak.

Szef Naftohazu podziękował wszystkim pracownikom firmy oraz energetykom w kraju za pracę w “ekstremalnie trudnych warunkach”.

Wcześniej, w piątek rano, minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko powiadomił, że Rosja przypuściła zmasowany atak z zastosowaniem rakiet i dronów na obiekty infrastruktury energetycznej i gazowej Ukrainy.

Nocny atak

Jak poinformował Herman Hałuszczenko, minister energetyki Ukrainy, za cel Rosja obrała infrastrukturę energetyczną i gazową. Trafiono m.in. obiekt w Charkowie, gdzie raniono pięć osób oraz w obwodzie tarnowskim, gdzie poinformowano o ograniczeniach w dostawie gazu.

– Rosja kontynuuje swój terror energetyczny. Ponownie pod zmasowanym atakiem rakietowo-dronowym znalazła się energetyczna i gazowa infrastruktura w różnych regionach Ukrainy – napisał Hałuszczenko na Facebooku.

Według Sił Powietrznych Ukrainy użyto rakiet i dronów. Rakiety manewrujące wystrzelono z rosyjskich okrętów na Morzy Czarnym. Rosja wykorzystała również bombowce TU-95 z lotniska Ołenia. Alarm bombowy objął całą Ukrainę.

Biznes Alert / PAP

Unia niezachwianie wspiera Ukrainę. Z wyjątkiem Węgier


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X