GospodarkaPrawo

Europarlament będzie pracować w trybie pilnym nad Omnibusem, czyli uproszczeniem przepisów

Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)

Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)

Parlament Europejski zdecydował we wtorek, że prace nad częścią pakietu uproszczeń w unijnych przepisach zwanych Omnibusem przeprowadzi w trybie pilnym. Po głosowaniu w czwartek izba będzie mogła przystąpić do rozmów z polską prezydencją.

Chodzi o opóźnienie obowiązku raportowania dla firm w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest to część zaprezentowanego pod koniec lutego przez Komisję Europejską pakietu, któremu 26 marca zielone światło dały kraje członkowskie UE.

We wtorek PE zdecydował, że będzie pracować nad tą częścią Omnibusa w trybie pilnym. Oznacza to, że nie będzie prac w komisjach parlamentarnych, a PE od razu przejdzie do głosowania nad propozycją. Głosowanie ma się odbyć w czwartek. Jeśli izba zagłosuje za zmianami, europarlament będzie mógł przystąpić do rozmów ze sprawującą w tym półroczu przewodnictwo w Radzie UE Polską. Po negocjacjach projekt będzie musiał zostać ostatecznie zaakceptowany przez obie instytucje: kraje członkowskie w Radzie UE oraz PE. Potem wejdzie w życie.

O tryb pilny w Parlamencie Europejskim wnioskowała na poprzednim posiedzeniu Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należą KO i PSL. Wnioskodawca z EPL Tomas Tobe podkreślił, że w okresie nasilającej się niestabilności na świecie wiele przedsiębiorstw sobie nie radzi.

– Dlatego musimy podjąć pilne działania, musimy wzmocnić naszą konkurencyjność. Pakiet Omnibus to pierwszy krok w dobrym kierunku – powiedział.

Manon Aubry z Lewicy z kolei nazwała głosowanie „próbą unicestwienia jedynych postępowych tekstów przyjętych w poprzedniej kadencji”. Jak podkreśliła, służy ono wyrzuceniu na śmietnik regulacji, które nie pozwalają wielkim korporacjom na „niszczenie naszej planety”.

Za trybem pilnym głosowało 427 europosłów, 221 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu.

Propozycja zakłada odroczenie wejścia w życie przepisów dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przyjęta w 2022 roku dyrektywa nałożyła na duże przedsiębiorstwa i spółki giełdowe obowiązek regularnego raportowania na temat zagrożeń społecznych i środowiskowych, z jakimi się mierzą.

CSRD opóźnione o dwa lata

CSRD ma zostać opóźnione o dwa lata dla dużych przedsiębiorstw, które jeszcze nie rozpoczęły raportowania, a także dla notowanych na giełdzie małych i średnich firm.

Zmiany opóźnią o rok obowiązek wdrożenia dyrektywy o należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD), a także pierwszą fazę jej stosowania obejmującą największe firmy. Jej celem jest ochrona środowiska i praw człowieka przed negatywnymi skutkami działalności firm; przepisy te regulują też kwestie odpowiedzialności przedsiębiorstwa za ewentualne szkody, np. środowiskowe.

PAP / Biznes Alert

Rząd wysłuchał samorządowców. Będzie mniej na obronność z KPO

 


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...
Prezydent Donald Trump Źródło: PAP / EPA

Cła Trumpa niezgodne z konstytucją. Sąd USA unieważnia rozporządzenia

Amerykański Federalny Trybunał Handlu Międzynarodowego orzekł, że taryfy nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa są niezgodne z konstytucją, stwierdzając, że głowa...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

10 mld zł kredytów dla MŚP z funduszu gwarancyjnego KPO w 2026 r.

Od 2026 roku małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce zyskają dostęp do kredytów inwestycyjnych na innowacyjne technologie, wspieranych państwową gwarancją....

Udostępnij:

Facebook X X X