AktualnościEnergetykaGaz.

Niemiecko-holenderski gaz ziemny z problemami

gaz Fot. Photocreo Bednarek/stock.adobe.com

gaz Fot. Photocreo Bednarek/stock.adobe.com

Na platformie wiertniczej N05-A w pobliżu niemieckiej wyspy Borkum na Morzu Północnym, w marcu zaczęto 90-dniową fazę testowego wydobycia gazu ziemnego. Ekolodzy z Niemiec i Holandii podjęli kroki prawne, by wstrzymać eksploatację złóż w tym niemiecko-holenderskim regionie.

W Holandii spółka One-Dyas posiada pełnomocne pozwolenie na wydobycie gazu, które zostało zaskarżone przez ekologów. W przeciwieństwie do sytuacji w Niemczech, pozew nie ma skutku zawieszającego. Natomiast niemiecka organizacja ekologiczna DUH wniosła pozew przeciwko niemieckiemu zezwoleniu do Wyższego Sądu Administracyjnego w Luneburgu. Zezwolenie na wydobycie w Niemczech zostało wydane przez Krajowy Urząd Górnictwa, Energetyki i Geologii Dolnej Saksonii (LBEG).

Zdaniem przeciwników projektu, po stronie niemieckiej decyzję wydano bez uprzedniego zawarcia wymaganych umów  dotyczących ujednolicenia zasad handlu z Niderlandami, co budzi wątpliwości, ponieważ złoża gazu rozciągają się po obu stronach granicy.

W 2024 roku Niemcy wydobyły około 3,9 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, co odpowiada około 36 TWh. Pokryło to około 4,5 procent zapotrzebowania Niemiec na gaz ziemny. Produkcja nadal spada, ponieważ nowe złoża są rzadko eksploatowane, a istniejące złoża maleją. Natomiast Holandia  wydobyła w zeszłym roku około 9,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego.

Norddeutscher Rundfunk / Aleksandra Fedorska

Europa zmaga się z niskimi zapasami gazu. Rośnie presja na wzrost jego ceny


Powiązane artykuły

RSV pod mikroskopem – co to za wirus i jak się przed nim chronić 

RSV – pod tym skrótem kryje się wirus, który niemal na pewno nas zakazi. Jak działa, jakie niesie ryzyko i...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X