AktualnościBezpieczeństwo

Eksperci: UE bierze odpowiedzialność za wsparcie Ukrainy

Panel "Długofalowe wsparcie dla Ukrainy" na konferencji Defence24 Days Foto: Biznes Alert

Panel "Długofalowe wsparcie dla Ukrainy" na konferencji Defence24 Days Foto: Biznes Alert

Eksperci ds. bezpieczeństwa i dyplomaci ostrzegają, że przyszłość wsparcia dla Ukrainy i Mołdawii będzie coraz bardziej zależna od działań Unii Europejskiej. W obliczu niestabilnej polityki USA, przedstawiciele Polski, Niemiec i Ukrainy zgodzili się, że konieczne jest przejście od pomocy do strategicznego partnerstwa opartego na reformach, inwestycjach i bezpieczeństwa regionu.

W obliczu wahającego się zaangażowania USA eksperci na panelu poświęconemu bezpieczeństwu przyszłości wsparcia dla Ukrainy i Mołdawii coraz wyraźniej mówią o konieczności przejęcia przez Unię Europejską ciężaru strategicznego wsparcia dla Ukrainy. – Gros odpowiedzialności za przyszłość Ukrainy spoczywa coraz mocniej na barkach Europy – stwierdził dr Tomasz Pugacewicz. Przypomniał, że UE już teraz uruchamia instrumenty wsparcia, jak Ukraine Facility czy otwarcie rynku dla ukraińskich produktów, ale potrzebna będzie dalsza konsolidacja wysiłków.

Polska i Ukraina – współpraca zamiast pomocy

Były ambasador RP w Kijowie, Bartosz Cichocki, zaznaczył, że Polska musi zmienić podejście: mówić o „współpracy” z Ukrainą zamiast o „wsparciu”. – Tylko takie podejście zapewni zrozumienie i poparcie opinii publicznej. To nie działalność charytatywna, lecz kwestia bezpieczeństwa narodowego – ocenił. Jako obszary kluczowe wskazał energetykę, logistykę, wsparcie dla weteranów i odbudowę infrastruktury.

Generał Andrzej Fałkowski ostrzegł przed fragmentarycznym podejściem do reform na Ukrainie.

– Największym zagrożeniem nie jest brak sprzętu, ale brak ciągłości polityki – mówił. Dodał, że w ciągu pięciu lat doradzał pięciu ministrom obrony w Ukrainie, z których każdy „wyrzucał do kosza” prace poprzednika. W jego ocenie sukces odbudowy wymaga jasnych priorytetów, instytucjonalnej walki z korupcją i troski o społeczeństwo dotknięte traumą wojny.

Dr Tomasz Pugacewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwrócił uwagę, że mimo zatwierdzonych 180 miliardów dolarów pomocy, znacząca ich część wciąż nie została wydana. – 3 miliardy już przepadły – poinformował. Dodał, że strategia administracji Trumpa jest wyraźnie inna: pomoc ma mieć materialne przełożenie dla USA i być powiązana z próbą resetu relacji z Rosją.

Trójkąt Weimarski w centrum nowej architektury bezpieczeństwa

Stephane Beemelmans były wiceminister obrony Niemiec podkreślił, że Niemcy przekazują Ukrainie wsparcie o wartości 30 mld euro, ale – jak mówił – pomoc wojskowa nie może być uzależniona od warunków politycznych. – Pomoc musi być bezwarunkowa, jeśli ma być skuteczna – ocenił. Jako szansę wskazał aktywizację Trójkąta Weimarskiego. – To Francja, Niemcy i Polska powinny wziąć odpowiedzialność za strategiczne wsparcie dla Kijowa i Kiszyniowa – powiedział.

Były wiceminister także, zwrócił uwagę na znaczenie Mołdawii, której stabilność w najbliższych miesiącach może mieć kluczowe znaczenie. W podobnym tonie wypowiedział się także gen. Fałkowski, wskazując, że Mołdawia – pozbawiona sił zbrojnych i instytucji – stanowi „miękkie podbrzusze Europy”.

 – Jej bezpieczeństwem powinna zainteresować się również Ukraina – wskazał.

Z panelu wynika jasno, że Europa musi przekształcić swoje działania wobec Ukrainy i Mołdawii w długofalową strategię. Odbudowa, bezpieczeństwo, integracja infrastrukturalna i wsparcie społeczne – to kluczowe filary stabilności. Jeśli Zachód zaniecha tych wysiłków, luka zostanie zapełniona przez wpływy zewnętrzne – w tym Rosję.

 – Współpraca z Ukrainą to inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo – podsumował Bartosz Cichocki.

Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Pierwszy krok do likwidacji Wód Polskich? Prezes Kopczyńska odwołana

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – poinformowało MI w poniedziałek...

Skrócony czas pracy coraz bliżej. Co planuje rząd i jak reagują pracodawcy?

Pilotażowy program „Skrócony czas pracy – to się dzieje!” wystartuje już w sierpniu. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce...

Wojny nikotynowe. Ministerstwo Finansów odpowiada na pytania o paraliż rynku e-papierosów

Czy działania poznańskiej skarbówki to niezbędna ochrona rynku, czy biurokratyczny paraliż legalnego biznesu? Po publikacji artykułu BiznesAlert o problemach importerów...

Udostępnij:

Facebook X X X