EnergetykaOZE

Partner polskich wiatraków na Bałtyku ma problem na Wyspach

Farma wiatrowa Hornsea. Fot. Wikimedia Commons

Farma wiatrowa Hornsea. Fot. Wikimedia Commons

Duński gigant energetyczny Ørsted zdecydował o zawieszeniu rozwoju morskiego projektu wiatrowego Hornsea 4 w Wielkiej Brytanii w jego obecnej postaci. Planowana instalacja miała być jedną z największych morskich farm wiatrowych na świecie. Gigant współpracuje z Polską Grupą Energetyczną przy realizacji projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Morska farma wiatrowa Hornsea 4, planowana u wybrzeży Wielkiej Brytanii z mocą 2,4 GW, została wstrzymana przez Ørsted z powodu niekorzystnej sytuacji rynkowej. Firma zdecydowała o zaprzestaniu dalszych nakładów na projekt i rozwiązaniu kontraktów z dostawcami.

Decyzja wynika z szeregu czynników: od przyznania kontraktu różnicowego (CfD) we wrześniu 2024 roku wzrosły koszty łańcucha dostaw, podniesiono stopy procentowe, co zwiększyło ryzyko związane z realizacją i eksploatacją farmy w założonym terminie. Kontrakt CfD dla Hornsea 4 ustalono na poziomie 58,87 funtów/MWh (ok. 295 zł/MWh) w cenach z 2012 roku, z indeksacją inflacyjną, co oznacza, że realna cena byłaby wyższa.

Prezes Ørsted, Rasmus Errboe, wyjaśnił, że mimo prób współpracy z partnerami i dostawcami w celu ograniczenia ryzyk, trudna sytuacja makroekonomiczna, problemy z łańcuchem dostaw oraz podwyższone ryzyko wykonawcze, rynkowe i operacyjne sprawiły, że projekt stał się nieopłacalny.

– Pozostajemy w pełni zaangażowani, jako ważny partner rządu Wielkiej Brytanii, w pomoc w osiągnięciu ambitnego celu budowy morskiej energetyki wiatrowej i doceniamy pracę, jaką wykonano, aby zapewnić jasne ramy wspierające morską energetykę wiatrową. Jednak nasza alokacja kapitału opiera się na ścisłym i skoncentrowanym na wartości podejściu, więc po dokładnej analizie zdecydowaliśmy się zaprzestać rozwoju projektu Hornsea 4 w jego obecnej formie, na długo przed planowaną ostateczną decyzją inwestycyjną – powiedział Rasmus Errboe, prezes Orsted.

Gigant zaangażowany w polskie projekty

Ørsted prowadzi działalność obejmującą projektowanie, budowę i eksploatację morskich oraz lądowych farm wiatrowych, elektrowni fotowoltaicznych, systemów magazynowania energii, a także wytwarzanie energii z biomasy. W Polsce firma aktywnie angażuje się w rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej, współpracując z PGE Polską Grupą Energetyczną.

Na początku 2025 roku Ørsted i PGE podjęły kluczową decyzję inwestycyjną dotyczącą realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, której moc zainstalowana wyniesie 1,5 GW. Rozpoczęcie produkcji energii przez tę instalację planowane jest na pierwszą połowę 2027 roku.

Kolejnym etapem wspólnych działań Ørsted i PGE w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej będzie rozwój projektu Baltica 3, drugiego etapu kompleksu Baltica, o szacowanej mocy około 1 GW.

Orsted / PGE / Financial Times / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X