Aktualności

Kanclerz Niemiec uważa, że reparacje to “kwestia uregulowana”. Mularczyk: Polska wciąż ponosi konsekwencje zniszczeń

Mularczyk

Europoseł Arkadiusz Mularczyk z raportem, który dokładnie pokazuje jak ogromne straty poniosła Polska w wyniku niemieckiej okupacji / Fot: East News

Nowy kanclerz Niemiec Friedriche Merz, który gościł w środę w Polsce, oznajmił na konferencji prasowej, że kwestia reparacji wojennych “została już uregulowana”. Według Arkadiusza Mularczyka, europosła PiS i b. pełnomocnika Rządu ds. Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych. “Polska gospodarka wciąż ponosi koszty II wojny światowej” – powiedział Mularczyk w rozmowie z Biznes Alertem.

Merz wypowiedział słowa o uregulowanej prawnie kwestii reparacji na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem.

Nigdy nie zrzekliśmy się reparacji

Jak powiedział w rozmowie z Biznes Alertem europoseł Arkadiusz Mularczyk, Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych. Świadczą o tym uchwały Sejmu i Rady Ministrów, które wciąż są aktualne i obowiązujące. 

Mularczyk porównał stan gospodarki Polski i Hiszpanii przed II wojną światową, które były na podobnym poziomie przed wojną. 

Dziś Hiszpania jest w pierwszej dziesiątce gospodarek, my dopiero w drugiej. Mimo 80 lat od zakończenia wojny i gigantycznego wzrostu Polski w obrębie 30 lat, te różnice są cały czas ogromne. Musimy mieć świadomość, że tu nie chodzi tylko i wyłącznie o kwestie wyrównania strat, ale też tego, żeby Polska była traktowana jako partner w relacjach z Niemcami na dzień dzisiejszy –  powiedział europoseł.  

Wciąż ponosimy koszty zniszczeń wojennych

Mularczyk podkreślił, że brak reparacji to nie tylko problem historyczny, ale i współczesny. Ograniczenia w rozwoju infrastrukturalnym, utracone pokolenia Polaków, emigracja zarobkowa i luka w potencjale przemysłowym – wszystko to można powiązać z brakiem powojennego wsparcia i brakiem rekompensaty za poniesione straty.

Polska nigdy nie wróciła na naturalną ścieżkę wzrostu. Niemcy odbudowały się z pomocą planu Marshalla. My zostaliśmy z ruinami i sowiecką okupacją – podkreślił Mularczyk.

Straty Polski w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny to 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych – zaznaczają autorzy publikacji „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej”, który został opublikowany 1 września 2022 roku. Roszczenia odszkodowawcze Polski wobec Niemiec nie wygasły i nie uległy przedawnieniu – wskazują autorzy.

Raport składa się z trzech obszernych tomów, które stanowią podsumowanie pięciu lat prac posłów tworzących Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej oraz powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w grudniu 2021 r. Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.


Powiązane artykuły

TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (4.07.-1.07.2025 roku). 1. Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...
Starlink pociąg

Pełno Starlinków nad Polską. Sprawdź kiedy je oglądać

Najbliższe dni przyniosą niebo pełne ruchomych gwiazd – to satelity z sieci Starlink Elona Muska, które będzie można zobaczyć nad...

Udostępnij:

Facebook X X X