AktualnościBezpieczeństwo

UE przyjęła nowy pakiet sankcji wobec Rosji

Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)

Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)

Na dzień przed planowaną rundą bezpośrednich rozmów rosyjsko-ukraińskich w Stambule, Unia Europejska przyjęła 17. pakiet sankcji wobec Rosji. Bruksela ostrzega, że w przypadku braku 30-dniowego zawieszenia broni, kolejne ograniczenia gospodarcze będą tylko kwestią czasu.

Nowy pakiet obejmuje m.in. rozszerzenie czarnej listy rosyjskiej „floty cieni”, objęcie sankcjami ponad 100 statków i kolejne ograniczenia wobec firm zaangażowanych w omijanie sankcji na eksport towarów podwójnego zastosowania. W tle trwają przygotowania do spotkania w Stambule, którego gospodarzem ma być Turcja. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Władimira Putina do osobistego udziału w rozmowach – Kreml dotąd nie potwierdził, czy rosyjski przywódca się pojawi.

Jednym z głównych celów pakietu jest rozbicie mechanizmów, które pozwalają Rosji na obejście zachodnich sankcji naftowych. Sankcje objęły 189 kolejnych tankowców wykorzystywanych do transportu ropy w sposób nieprzejrzysty – bez ubezpieczenia, z wyłączonymi transponderami i fałszowanymi dokumentami przewozowymi. Tym samym łączna liczba objętych ograniczeniami statków wzrosła do ponad 350.

Zgodnie z nowymi przepisami, statki z czarnej listy nie będą mogły zawijać do portów UE ani korzystać z usług firm europejskich – w tym ubezpieczeniowych, konserwacyjnych czy bunkrowych. Część z nich jest również podejrzewana o udział w sabotażu infrastruktury krytycznej.

Presja na Rosję: eksport, technologie i instytucje finansowe

Oprócz działań wobec sektora transportowego, pakiet zawiera nowe ograniczenia na eksport chemikaliów mogących służyć do produkcji pocisków rakietowych. Sankcje obejmują też 75 osób i firm zaangażowanych w rosyjski przemysł wojskowy oraz ponad 30 spółek z krajów trzecich (w tym z Turcji, Kazachstanu i ZEA), które mają dostarczać Moskwie towary objęte ograniczeniami eksportowymi.

Wśród potencjalnych celów kolejnych pakietów wymienia się rosyjski sektor finansowy, ropę i gaz. Prezydent Francji Emmanuel Macron przyznał, że trwają konsultacje z USA na temat dalszych sankcji, jeśli Moskwa nie podejmie rozmów w dobrej wierze.

Rozmowy w Stambule i europejski ultimatum

17 pakiet san został uzgodniony na poziomie ambasadorów UE, a jego formalne przyjęcie przez ministrów spraw zagranicznych spodziewane jest w przyszłym tygodniu. Choć Węgry nie zablokowały obecnego pakietu, Bruksela obawia się, że każda dalsza eskalacja sankcji może spotkać się z oporem Budapesztu. W związku z tym KE rozważa alternatywne mechanizmy ominięcia weta – w tym stosowanie formuł prawnych pozwalających działać bez jednomyślności.

Tymczasem Stambuł może stać się miejscem przełomowych rozmów – o ile do nich rzeczywiście dojdzie. Zełenski nie wyklucza osobistego spotkania z Putinem, ale warunkiem ma być gotowość Rosji do negocjowania realnego zawieszenia broni. Zachód czeka na sygnał z Kremla. Jeśli go zabraknie – zapowiedziano, że odpowiedzią będą kolejne sankcje.

Euronews / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Polska uzupełnia braki amunicyjne. Ponad dwa miliardy na kaliber 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dofinansowanie produkcji amunicji kalibru 155 milimetrów, używanej przez natowską artylerię. Cztery spółki należące do...

Udostępnij:

Facebook X X X