AktualnościŚrodowisko

Orlen inwestuje w technologię recyklingu od Szkotów. Ma zmniejszyć ślad węglowy

Odpady. Fot: ReVentas

Odpady. Fot: ReVentas

Fundusz Orlen Venture Capital zainwestował w nowatorską technologię oczyszczania odpadów z tworzyw sztucznych, by umożliwić ich ponowne wykorzystanie m.in. w opakowaniach konsumenckich. Innowacja od szkockiego start-upu ReVentas, ma zredukować ślad węglowy plastików i zaspokoić zapotrzebowanie rynku na surowiec z recyklingu.

– Stawiamy na rozwój napędzany innowacjami. Aktywnie poszukujemy nowatorskich, zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które pozwolą nam budować trwałe przewagi konkurencyjne i osiągać strategiczne cele. Mamy ambicje, by w przyszłości przekształcić naszą działalność w neutralną dla klimatu. Dlatego skutecznie wdrażamy zasady gospodarki obiegu zamkniętego i inwestujemy w kolejną spółkę technologiczną specjalizującą się w recyklingu tworzyw sztucznych. To pozwoli nam osiągnąć realne korzyści biznesowe i środowiskowe oraz sprostać unijnym regulacjom – mówi Ireneusz Fąfara, prezes Grupy Orlen.

Nowy patent recyklingu

Opatentowana technologia ReVentas przetwarza dwa najczęściej stosowane tworzywa sztuczne – polietylen i polipropylen, które stanowią prawie 50 procent z 390 milionów ton plastiku produkowanego każdego roku na świecie. Proces start-upu polega na rozpuszczeniu polimerów, a następnie wyeliminowaniu z powstałego roztworu zanieczyszczeń takich, jak wypełniacze, barwniki i zapachy. W efekcie możliwe jest ponowne uzyskanie jednorodnych polimerów, gotowych do bezpośredniego stosowania w produkcji m.in. opakowań, komponentów dla branży motoryzacyjnej i różnego typu produktów konsumenckich – czytamy w komunikacie.

Technologia ta działa w niskich temperaturach i ciśnieniach, co przekłada się na niższą energochłonność oraz mniejszy ślad węglowy. Jej przemysłowe zastosowanie może znacząco zwiększyć dostępność na rynku wysokiej czystości plastiku pochodzącego z recyklingu. Na świecie, w obecnie dostępnych komercyjnie technologiach przetwarzanych jest tylko ok. 9 procent polimerów ze względu na trudności w uzyskaniu odpowiedniej jakości recyklatu ze zmieszanych odpadów plastikowych.

– Unijne regulacje od 2030 roku nakładają obowiązek stosowania w opakowaniach 10 procent materiałów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie szacuje się w Europie wysokie niedobory odpowiedniej jakości surowców wtórnych pozwalających na ponowne zastosowanie w produkcji. Wypełnienie tego zobowiązania będzie więc wyzwaniem. My traktujemy je jako szansę biznesową, którą dzięki kolejnej inwestycji w nowoczesną technologię recyklingu chcemy dobrze wykorzystać – mówi Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC.

– Inwestycja Orlen VC to nie tylko kapitał niezbędny do dalszego rozwoju naszej firmy, ale również możliwość współpracy w wielu obszarach. Widzimy duży potencjał dla naszej technologii w środkowej Europie. Orlen jako lider w regionie jest świetnym partnerem, który może pomóc w szybszej komercjalizacji naszej technologii na tym rynku – podkreśla Tom Rose, CEO ReVentas.

Orlen VC w ciągu trzech lat swojej działalności zainwestował blisko 250 mln zł, budując portfel składający się z 13 spółek technologicznych i dwóch funduszy inwestycyjnych. W ReVentas zainwestowały także: Beiersdorf Venture Capital, fundusz inwestycyjny jednej z wiodących na świecie firm zajmujących się pielęgnacją skóry oraz Scottish Enterprise, szkocka, rządowa agencja wsparcia przedsiębiorczości.

Orlen / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
chipy Neuralink (foto ilustracja), foto: neuralink.com

Chiny doganiają USA w wyścigu o kontrolę umysłu?

W chińskim szpitalu 67-letnia pacjentka z ALS „napisała” swoje pierwsze słowa za pomocą myśli. To efekt działania chipu mózgowego Beinao-1...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....

Udostępnij:

Facebook X X X