Bezpieczeństwo

Unia przyjęła program SAFE. 150 miliardów euro na wsparcie obronności

PPZR Piorun fot. MON

PPZR Piorun, zestaw jest polskiej produkcji i jest eksportowany m.in. do Norwegii i USA. Fot. MON

Ministrowie ds. europejskich przyjęli program SAFE przewidujący 150 mld euro w pożyczkach na obronność – podało we wtorek źródło w UE. Program może dofinansować produkcję polskich BWP Borsuk, armatohaubic Krab czy zestawów rakietowych Piorun.

Program zacznie obowiązywać po publikacji rozporządzenia w unijnym Dzienniku Urzędowym. Żadne państwo nie głosowało przeciwko, jedynie Węgry wstrzymały się od głosu. Według ministra ds. UE Adama Szłapki jest to kwestia dni lub tygodni, nie miesięcy.

– Tam są dwa bardzo ważne punkty z punktu widzenia Polski, na których nam bardzo zależało – powiedział minister dziennikarzom. Jak dodał, chodzi o możliwość przekazywania środków na zawarte już kontrakty oraz składania zamówień przez jedno państwo (przez pierwszy rok obowiązywania programu).

– To są te rzeczy, które na tym pierwszym etapie są dla nas szczególnie ważne, więc jesteśmy na to naprawdę gotowi – podkreślił.

Pożyczki na zbrojeniówkę

Pożyczki udzielane krajom członkowskim będą zaciągane przez Komisję Europejską i gwarantowane unijnym budżetem. Dzięki temu zwiększyć się mają unijne inwestycje w obronność. Środki będzie można przeznaczać zarówno na sprzęt wojskowy, jak i amunicję. Pieniądze będą przyznawane chętnym krajom członkowskim na podstawie ich planów obronnych.

Co do zasady SAFE ma przyczynić się do rozwoju współpracy w obszarze zamówień obronnych między krajami UE. Pieniądze z pożyczek będą przekazywane na projekty zgłaszane przez co najmniej dwa państwa. W pierwszym roku będzie jednak wyjątek od tej reguły – możliwe będzie składanie wniosków na kontrakty już zawarte przez jedno państwo.

Piorun, Krab i Borsuk  – polskie projekty

Do wsparcia mają się kwalifikować także produkty wytwarzane w Polsce, np. przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, samobieżna armatohaubica Krab i bojowy wóz piechoty Borsuk.

Z pożyczek będzie mogło być finansowane także uzbrojenie z krajów trzecich, takich jak Stany Zjednoczone czy Korea Południowa. 35 procent środków w ramach SAFE będzie można przeznaczyć na komponenty z krajów spoza UE, a 65 procent na komponenty od producentów w Europie, Ukrainie, państwach EFTA i EOG (Norwegii i Szwajcarii).

Bardziej restrykcyjne zasady dotyczące zamówień będą dotyczyły tzw. drugiej kategorii produktów (są to m.in. systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, drony i systemy antydronowe, strategiczny transport lotniczy, tankowanie w powietrzu i systemy C4ISTAR, sztuczna inteligencja). Wykonawcy będą musieli mieć prawo decydowania o „definicji, adaptacji i ewolucji projektu zakupionego produktu obronnego”. W pierwszej kategorii, podlegającej mniej restrykcyjnym zasadom, znalazła się m.in. amunicja.

We wspólnych zamówieniach będzie mogła brać udział Wielka Brytania, która 19 maja zawarła porozumienie obronne z UE. Aby jednak w podziale kosztów komponenty brytyjskie były zaliczane do 65 procent, Zjednoczone Królestwo musi zawrzeć z Unią kolejną umowę.

Biznes Alert / PAP


Powiązane artykuły

prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, zdjęcie: www.president.gov.ua

Ukraina i Niemcy chcą wspólnie produkować broń dalekiego zasięgu

Ukraina i Niemcy planują rozpoczęcie wspólnej produkcji uzbrojenia dalekiego zasięgu. Ma to wzmocnić zdolność ukraińskiej armii do uderzeń w cele...
Wieżyczka Sky Sentinel podczas strzelania. Zdjęcie: United24 | Mykyta Shandyba

Ukraina wprowadza broń przyszłości. Sky Sentinel poluje na drony bez operatora

Ukraina zaprezentowała autonomiczny system obrony przeciwlotniczej Sky Sentinel, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do zwalczania rosyjskich dronów i pocisków manewrujących. To...
Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych W. Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej spotka się z sekretarzem obrony USA Pete'm Heghseth'em. W polskiej delegacji uczestniczył także sekretarz stanu w MON Paweł Zalewski. zdjęcie: www.gov.pl

Polska i USA wzmacniają współpracę obronną

Podczas wizyty w Waszyngtonie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się 27 maja z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych...

Udostępnij:

Facebook X X X