Aktualności

Ulewy w Polsce: Rekordowe opady deszczu i ostrzeżenie RCB

Ulewa w Polsce. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Ulewa w Polsce. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Intensywne ulewy nie odpuszczają. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, cztery stacje meteorologiczne w Polsce zanotowały najwyższe w historii dobowej pomiarów sumy opadów deszczu. Równocześnie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało powiadomienia przed możliwymi podtopieniami aż w 10 województwach.

W ostatnich dniach pogoda w Polsce nie daje wytchnienia — gwałtowne opady przyniosły rekordowe wartości dobowych opadów deszczu na kilku stacjach. Z danych IMGW wynika, że najwyższe wartości zanotowano m.in. na Podhalu i w Małopolsce.

Na stacji w Bańskiej Wyżnej nad Białym Dunajcem dobowy opad sięgnął 122,9 mm, bijąc dotychczasowy rekord wynoszący 112,3 mm. W pobliskim Poroninie suma opadów wyniosła 116,8 mm — to również historyczny wynik, wyższy od wcześniejszego maksimum o blisko 20 mm.

Straż pożarna zabezpiecza rzekę workami z piaskiem w miejscowości Biały Dunajec, foto:
PAP/Grzegorz Momot

Rekord odnotowano też w Kościelisku-Kirach nad Kirową Wodą, gdzie spadło 119 mm deszczu, a w Ropicy Górnej nad Sękówką opady wyniosły aż 86,5 mm, podczas gdy wcześniejszy rekord wynosił zaledwie 41 mm. Wyjątkowo intensywne opady dotknęły także Śluzę Tartak nad Czarną Hańczą, gdzie 24-godzinna suma wyniosła 54 mm — poprzedni rekord wynosił 26,4 mm.

Według IMGW, stan ostrzegawczy został przekroczony na sześciu stacjach hydrologicznych. Dotyczy to m.in. Nowego Targu, Zakopanego-Harendy nad Dunajcem, Trybsza 2 nad Białką czy Gorlic nad rzeką Sękówką. Szczególnie niepokojąca sytuacja panuje w Gorlicach — choć alarmowy stan został tam obniżony do ostrzegawczego, poziom wody w Sękówce wynosi obecnie 444 cm.

Niepokojące prognozy skłoniły Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do rozesłania w środę powiadomień alarmowych do mieszkańców 10 województw. Alert dotyczy województw: łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, opolskiego (w wybranych powiatach), podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. RCB przypomina, aby zabezpieczyć mienie, przenieść cenne przedmioty na wyższe kondygnacje, przygotować worki z piaskiem, naładować telefony i przestawić samochody w bezpieczne miejsca.

Na stronie Centrum można znaleźć szczegółowe instrukcje, jak reagować w przypadku zagrożenia podtopieniem — od śledzenia lokalnych komunikatów po zabezpieczenie budynków i ewakuację w razie potrzeby.

Według najnowszych danych IMGW ostrzeżenia przed intensywnymi opadami obejmują nadal znaczną część kraju i mogą obowiązywać w kolejnych dniach. Służby apelują o ostrożność i bieżące monitorowanie komunikatów pogodowych.

PAP / IMGW / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Godło Polski przy budynku Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu, Rosja. Ilustracja na zdjęciu. fot. PAP/EPA/ANATOLIJ MALTSEV

Rosja zamknie polski konsulat w Królewcu

Od 29 sierpnia Rosja wycofuje zgodę na funkcjonowanie polskiego konsulatu generalnego w Królewcu. Moskwa tłumaczy ten krok odwetem za zamknięcie...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X