AktualnościBezpieczeństwo

Berlin nie przekaże Ukrainie Taurusów i Patriotów

System obrony powietrznej Patriot. Źródło: Wikimedia Commons.

Niemcy nie przekażą Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot i pocisków manewrujących Taurus. Berlin dysponuje sześcioma zestawami do ochrony swojego nieba, trzy już przekazał Kijowowi.

Boris Pistorius, niemiecki minister obrony, przekazał, że jego kraj nie dostarczy Ukrainie kolejnych systemów Patriot. Wyjaśnił, że Berlin dysponował dwunastoma, z czego trzy już przekazał, dwa stacjonują w Polsce, a kolejny jest zaangażowany do szkoleń lub przechodzi konserwacje. Tym samym w Niemczech pozostaje sześć.

– To naprawdę za mało, zwłaszcza biorąc pod uwagę cele NATO w zakresie zdolności, które musimy osiągnąć. Zdecydowanie nie możemy dać więcej – powiedział.

Przekazał również, że Berlin nie przekaże pocisków manewrujących Taurus. Broń mogłaby posłużyć m.in. do zniszczenia mostu krymskiego, kluczowego dla rosyjskiej logistyki wojennej i kontynuowania inwazji na Ukrainę. Taurusy posiadają dwustopniowy system detonacji, który może zniszczyć skutecznie bunkier, lub w przypadku mostu najpierw jego powierzchnię, a później filar.

Pistorius w 14 lipca ma w planach spotkanie z Pete’em Hegsethem w celu omówienia zwiększenia roli europejskich członków NATO w obronę regionu.

Donald Trump w zeszłym tygodniu powiedział, że jest gotów przekazać Ukrainie nowe Patrioty, oraz pomóc w zorganizowaniu ich od innych sojuszników.

Zbrojeniówka musi przyśpieszyć

Minister powiedział, że jego resort pracuje nad zamówieniami sprzętu, obejmującymi czołgi, okręty podwodne, drony i myśliwce. Dostawy mają być realizowane do lat 30. Skrytykował wcześniejszą politykę zbrojeniową swojego kraju.

– W przeszłości słabością było to, że nowe czołgi kupowano dopiero gdy istniejące były praktycznie niedostępne lub zepsute – powiedział.

– Potrzebujemy systemu, który odnawia się poprzez ciągłe dostawy, przez wiele lat, aby liczba czołgów pozostawała na tym samym poziomie – dodał.

Pistorius zadeklarował, że dąży do przyśpieszenia zamówień publicznych poprzez usprawnienie zamówień publicznych. Wskazał, że produkcja Leopardów 2A8 ciągle jest wolniejsza niż amerykańskich czy rosyjskich czołgów.

Berlin zamierza zwiększyć roczny budżet na obronność do 162 miliardów euro do 2029 roku. Jest to wzrost o 70 procent w stosunku do bieżącego roku.

Minister powiedział, że niemieckie wojska są gotowe do odparcia rosyjskiej agresji na NATO i obrony sojuszników

Financial Times / Biznes Alert / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Emerytura 13

Czternasta emerytura 2025. Kiedy wypłaty? Kto jej nie dostanie?

Już we wrześniu 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaci kolejną, czternastą emeryturę. To dodatkowe świadczenie trafi do milionów emerytów...
Źródło: Freepik

Polska zagrożona. Hakerzy coraz częściej biorą ją na cel

Liczba cyberataków na całym świecie w drugim kwartale 2025 roku osiągnęła rekordowy poziom. Globalna średnia liczba ataków tygodniowych na organizację...
Materiały prasowe / BMZ / Kiepe/Klaus Peter Canavan

Polskie baterie z Gliwic zasilą setki trolejbusów w USA

Baterie wyprodukowane przez polską firmę BMZ Poland z Gliwic trafią do niemal 300 trolejbusów w amerykańskim Seattle oraz ponad 30...

Udostępnij:

Facebook X X X