Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (18.07.-25.07.2025 roku).
1. Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?
Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego kruszcu. Mówi się nawet o 200 tonach, ale pewnych danych brak. Czy możliwy jest powrót do jego wydobycia? Teoretycznie tak. Jednak według ocen specjalistów koszt wznowienia poszukiwań byłby ogromny. Obecna cena złota – choć stosunkowo wysoka – nie daje gwarancji zwrotu inwestycji. Złoto pozyskuje się dziś w Polsce głównie jako efekt uboczny wydobycia rudy miedzi. Nie brakuje też pasjonatów, którzy szukają go na własną rękę.
2. Katastrofa węgla kamiennego w Polsce, Polski węgiel najdroższy
Likwidacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest sprawą niezręczną dla polskiego rządu, który pełni funkcje właścicielskie w tej branży. Wynika to z dawnej roli tego resoru, kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych zatrudnionych było w nim około pół miliona ludzi, a wydobycie zbliżyło się do 200 milionów ton. Trwający od lat proces likwidacji tego sektora gospodarki niewątpliwie teraz przyśpieszy. Sprawi to zatwierdzona właśnie przez Senat ustawa metanowa dla górnictwa węgla kamiennego
3. Gorzki sukces odkrycia wolińskiej ropy naftowej i gazu
Formalnie złoże gazu ziemnego i ropy naftowej w pobliżu wyspy Wolin nie istnieje. Odkryto tylko wystąpienie tych surowców w jednym otworze, a to nie to samo. Kanadyjska spółka Central European Petroleum (CEP), która reklamuje swoje odkrycie, jest tym ekonomicznie zainteresowana. Wybuch entuzjazmu stwarza niekorzystne oczekiwania, które już nie jeden raz się nie sprawdziły. Dodatkowo nasi niemieccy sąsiedzi protestują, żądając od polskiego rządu zakazu wydobycia, do którego przecież ma prawo kanadyjska spółka, a nie polskie władze.
4. Coś wleciało do naszego Układu Słonecznego. Niekoniecznie kometa
Nowo odkryty obiekt 3I/ATLAS to trzeci w historii potwierdzony przybysz spoza Układu Słonecznego. Jego trajektoria i właściwości zaskakują naukowców, a samo odkrycie rodzi pytania nie tylko o pochodzenie obiektu, ale również o naszą gotowość do reagowania na podobne zjawiska. Stał się impulsem do przemyśleń na temat przyszłości technologii kosmicznych, strategii obserwacyjnych i inwestycji w nowe systemy wykrywania.
5. Gazprom zaciera ręce. Odzyska swoje aktywa w Holandii
Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z dwóch firm: Wintershall Noordzee, to producent gazu offshore w Holandii oraz z Gazprom International Projects B.V. Wcześniej majątek Gazpromu zamrożono na wniosek ukraińskich podmiotów, które domagały się odszkodowań w związku ze stratami związanymi z działaniami Rosji w Ukrainie.