AlertWszystko

Sudan chce wstąpić do OPEC

Siedziba OPEC

(Prime/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Sudan złożył wniosek o członkostwo w OPEC i czeka teraz na odpowiedź organizacji – powiedział dziennikarzom sudański minister ropy Mohamed Zayed.

– Złożyliśmy już wniosek i czekamy na decyzję – powiedział minister nie określając dokładnej daty jego złożenia. – Obecnie wszystko zależy od OPEC. Aktualnie nie jesteśmy pełnymi członkami organizacji. Czekamy aż się nimi staniemy – dodał Zayed.

Sudan swoje członkostwo w kartelu negocjuje już od 2006 roku jednakże do dnia dzisiejszego nie podjęto żadnych realnych kroków w celu przyłączenia się do organizacji. Sudan jest trzecim do wielkości wydobywcą ropy naftowej w Afryce.

Ponadto 8 września afrykańskie państwo poinformował o nowym partnerstwie z Chinami w celu wejścia w nowe projekty dotyczące poszukiwań i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego ze złóż znajdujących się we wschodniej, centralnej a także zachodniej części Sudanu.

– Chiny zgodziły się wejść w nowy projekt dotyczący poszukiwania ropy oraz rozszerzenia swojej działalności w sektorze naftowym w państwie – powiedział sudański minister ropy oraz gazu Mohamed Zayed. Szef resortu wyjaśnił również, że ponadto Chiny zgodziły się na zastosowanie nowych technologii, które pomogą na zwiększenie wydobycia gazu.

W 2009 roku Sudan rozpoczął wydobycie gazu ziemnego z odwiertu Tawakul w prowincji Sinnar w bloku nr 8 na poziomie 3,7 mln stóp sześciennych kondensatu gazowego dziennie. Zasoby surowca w tym miejscu wynoszą 25 mld stóp sześciennych. Chiny są największym inwestorem zagranicznym w Sudanie.

Podczas swojej niedawnej wizyty w Pekinie prezydent Sudanu Omar al-Bashir podpisał porozumienie o strategicznym partnerstwie z Pekinem, które zawiera umowę dotyczącą wydobycia gazu ziemnego ze złoża w prowincji Sinnar.

Warto także odnotować fakt, że oprócz Sudanu nowym-starym członkiem kartelu według mediów ma stać się Indonezja . – Otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie generalnego sekretarza OPEC, że wszyscy członkowie zatwierdzili ponowne przyjęcie Indonezji jako pełnoprawnego członka – powiedział indonezyjski minister przemysłu energetycznego Sudirman Said.

Należy przypomnieć, że Indonezja opuściła kartel w 2009 roku (była jego członkiem od 1962 roku) uzasadniając swoją decyzję zmniejszeniem eksportu ropy z powodu wzrostu wewnętrznego zapotrzebowania (Dżakarta stała się importerem netto surowców energetycznych).

Obecnie wydobycie w Indonezji wynosi ok. 830 tys. baryłek dziennie i jest to najwyższy wynik dla państw Południowo-Wschodniej Azji ale jest on jednym z najniższych w OPEC. Mniejszy poziom wydobycia odnotowywany jest tylko w Libii, Ekwadorze oraz Katarze. Celem powrotu do kartelu ma stać się zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ropy oraz paliwa a także pozyskanie inwestycji w sektor energetyczny państw


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X