(Ministerstwo Obrony Narodowej)
Modernizacja polskiego wojska to duża szansa dla polskiego przemysłu, nie tylko obronnego. Transfer technologii wojskowych do zastosowań cywilnych w formule „dual-use” jest istotnym elementem rozwoju innowacyjności w gospodarce. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) dysponuje i zarządza wieloma rozwiązaniami technicznymi, pozyskanymi w wyniku realizacji projektów badawczo-rozwojowych na potrzeby SZ RP. Z drugiej strony stale poszukuje nowych technologii, których implementacja w sprzęcie wojskowym pozwalałaby na osiągnięcie przewagi operacyjnej nad potencjalnym przeciwnikiem.
Resort obrony narodowej dostrzega swój udział w zakresie funkcjonowania PTT zarówno jako dawcę, jak i potencjalnego biorcę technologii. Dodatkowo MON może pełnić rolę propagatora tworzonego rozwiązania wśród podległych jednostek badawczych (instytutów i uczelni wojskowych), kontrahentów realizujących (w przeszłości i obecnie) projekty naukowo-badawcze i rozwojowe na rzecz resortu obrony narodowej, a także krajowych producentów sprzętu wojskowego. PTT stanie się pomocnym narzędziem, szeroko wykorzystywanym zarówno przez twórców nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak i przedsiębiorców pragnących implementować istniejące rozwiązania w nowych wyrobach.
W ramach podpisanego porozumienia MON otrzyma dostęp do zasobów PTT, skąd będzie mogło czerpać informacje na temat dostępnych rozwiązań technologicznych, stanu ich zaawansowania i parametrów w wybranych branżach. Podejmowane będą także wspólne działania komunikacyjno-informacyjne w obszarze projektów innowacyjnych oraz współpracy przemysłu z nauką w branżach związanych z obronnością.
Strony będą także analizować możliwe do podjęcia wspólne działania zmierzające do stymulowania transferu technologii wojskowych do zastosowań cywilnych w formule „dual-use”. W tym kontekście PTT może stać się ważnym elementem tego transferu.