AlertWszystko

Amerykanie chcą wyrugować Gazprom z Bałkanów przy wykorzystaniu Grecji

Alexandroupolis LNG w Grecji. Grafika: DEPA.

Alexandroupolis LNG w Grecji. Grafika: DEPA.

(Natural Gas Europe/ANA/Teresa Wójcik)

W południowoeuropejskim sektorze gazu stale zachodzą dynamiczne zmiany. Widać je w strategii rządu greckiego, który chce sięgnąć po LNG z Stanów Zjednoczonych. Dostawy mają trafić również do innych krajów europejskich przez Bałkany. Inicjatywą jest zainteresowany także rząd Bułgarii.

Bułgarski rząd rozbudowuje i modernizuje swój podziemny magazyn gazu w Cziren, którego pojemność ma być zwiększona o 20 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat. Na ostatnim spotkaniu w Brukseli, bułgarski rząd opowiedział się za bałkańską dywersyfikacją dostaw gazu poprzez zbudowanie gazociągu i interkonektora łączącego Grecję i Bułgarię (IGB) z połączeniami z Serbią i Rumunią.

Dyplomaci USA i ich greccy partnerzy angażują się w program dywersyfikacji dostaw surowców na Bałkany. Victoria Nuland, zastępca sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji, odwiedziła w połowie października Ateny i spotkała się z greckim premierem, aby omówić ten projekt dywersyfikacji przed wizytą w Atenach sekretarza stanu Johna Kerry’ego w połowie listopada 2015 r.

Dzięki realizacji bałkańskiego scenariusza do regionu mają dotrzeć gazowce transportujące LNG z USA. Wpłyną do gazoportu wybudowanego w okolicy Alexandroupolis, wraz z magazynami i instalacjami regazyfikacji. Gazoport będzie znajdował się w pobliżu granicy z Bułgarią. Projekt realizuje firma GasTrade, należąca do Grupy Copelouzos, paradoksalnie – posądzanej o bliskie związki z Gazpromem, choć będzie teraz zaangażowana w projekt, którego celem jest wyrugować Gazprom z Bałkanów.

GasTrade wraz z grecką firmą DEPA powołają konsorcjum, które będzie zarządzać gazoportem Alexandroupolis, magazynami oraz będzie importować LNG z USA produkowane z gazu łupkowego. W greckim terminalu gaz skroplony będzie regazyfikowany i przepompowywany do greckiego krajowego systemu przesyłowego, a następnie transportowany do Bułgarii połączeniem IGB. Ostatecznym celem tego projektu jest stworzenie centrum handlu gazem. W przyszłości gaz będzie tam docierał także z alternatywnych źródeł w Azji Środkowej lub ze wschodniej części Morza Śródziemnego, ze złóż cypryjskich, egipskich lub izraelskich.

W ubiegłym tygodniu grecki minister spraw zagranicznych Nikos Kotzias spotkał się ze swoim bułgarskim odpowiednikiem Danielem Mitowem, a następnie przekazał mediom bałkańskim, że gaz z USA jest najtańszy w świecie i że będzie miało sens finansowy importować go na Bałkany. Bułgarski polityk był bardziej powściągliwy, ale przyznał, że jego celem jest szybkie oddanie do użytku IGB i zacieśnianie więzi Sofii i Aten.

Należy jednak podkreślić dwa problemy. Po pierwsze, importowany gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych nawet przy obecnej niskiej cenie może być droższy niż gaz transportowany rurami z Rosji. Tyle, że bez South Stream, Rosjanie nie będą mogli słać nowego wolumenu na Bałkany. Z drugiej strony grecki plan Amerykanów może potencjalnie zaszkodzić konkurencyjności projektu Południowego Korytarza Gazowego. Chodzi tu o gaz przesyłany z regionu Morza Kaspijskiego przez Gazociągu Transadriatycki (TAP).

W skrócie mamy w Europie ważną zmianę – nową jakość polityki Aten, które zamierzają dzięki amerykańskiemu LNG (i nie tylko) wzmocnić własną pozycję w Europie. Nie kryją, że chcą mieć na terytorium Grecji największy hub gazowy w regionie. Mają rywala w Zagrzebiu – Chorwacja ma podobny program z terminalem na wyspie Krk w roli głównej. Chorwaci wskazując, że ich gazoport będzie bliżej większych rynków europejskich, takich jak Austria, Węgry, a nawet Polska. Pozostaje pytanie, który program bardziej zainteresuje prywatnych inwestorów. Ateny mają mocnego sojusznika za Oceanem. Jednak będzie zapewne wiele zwrotów akcji w wyścigu Chorwacji, Turcji, Grecji, a może i Egiptu o stworzenie regionalnego hubu gazowego.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X