EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Nowi parlamentarzyści z południowej Wielkopolski w większości przeciwko odkrywce

Stowarzyszenie Przedsiębiorczość dla Ekologii zapraszało w trakcie kampanii wyborczej kandydatów z wszystkich zarejestrowanych list do podpisania „Deklaracji sprzeciwu wobec budowy kopalni odkrywkowej w południowo-zachodniej Wielkopolsce”. Spośród trzynastu parlamentarzystów wybranych w okręgu kalisko-leszczyńskim ośmiu oficjalnie zaprotestowało przeciwko tej inwestycji.

Stowarzyszenie zapraszało kandydatów z wszystkich zarejestrowanych list do podpisania „Deklaracji sprzeciwu wobec budowy kopalni odkrywkowej w południowo-zachodniej Wielkopolsce”.

– Najważniejsze decyzje dotyczące budowy kopalni będą zapadać na szczeblu władz krajowych. Dlatego potrzebujemy wsparcia parlamentarzystów i z tego względu pytaliśmy ich o jasną deklarację w tej sprawie jeszcze przed wyborami – podkreśla Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczości dla Ekologii.

Zwraca on przy tym uwagę, że protest wobec kopalni będą w nowym parlamencie wspierać kandydaci ze wszystkich partii obecnych w sejmie.

Stowarzyszenie zebrało łącznie 36 deklaracji podpisanych przez kandydatów z różnych list, a także 22 wypowiedzi w nagraniach video i 22 zdjęcia.

Mandaty poselskie w okręgu nr 36 zdobyło ostatecznie siedmiu uczestników akcji: Jan Dziedziczak, Bożena Henczyca, Jerzy Kozłowski, Joanna Lichocka, Jan Mosiński, Andżelika Możdżanowska i Adam Szłapka.
– Budowa kopalni w Oczkowicach uderzy w najbardziej urodzajne i rozwinięte tereny rolnicze Wielkopolski. Dlatego nie możemy zgodzić się na to, by w sposób lekkomyślny i krótkowzroczny zdewastować tak ważne tereny rolnicze – zwrócił uwagę Jerzy Kozłowski.

Z kolei Andżelika Możdżanowska podkreśliła potrzebę uszanowania woli mieszkańców terenów zagrożonych skutkami powstania kopalni: – Nie można dopuścić do tego, by powstawały inwestycje, które nie są społecznie akceptowane.

Swój zdecydowany sprzeciw wyraził także Jan Dziedziczak: – Jeśli wygra Prawo i Sprawiedliwość, kopalni nie będzie. Kropka.

Do akcji przyłączyli się także wszyscy kandydujący na urząd senatora w okręgu nr 94: Adam Kośmider, Julia Krakowiak, Sławomir Mocek, Grzegorz Rusiecki, Mariusz Trawka oraz Marian Poślednik, który ostatecznie zdobył mandat w powiatach rawickim i gostyńskim.

W deklaracji kandydaci na parlamentarzystów zapewniali, że będą aktywnie wspierać protestujących przeciwko inwestycji mieszkańców, a wszelkie decyzje dotyczące kopalni odkrywkowej podejmą w zgodzie z opinią i interesem lokalnej społeczności.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...
Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....

Udostępnij:

Facebook X X X