AlertWszystko

Rosja zacieśnia współpracę energetyczną z Sudanem

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Chartum wysoko ocenia rezultaty ostatniej wizyty delegacji rządu Sudanu w Moskwie i ma nadzieję, że zyski obydwu państw, z tytułu ostatnio podpisanych kontraktów w sektorze ropy oraz gazu, będą znaczące. Mówił o tym w wywiadzie dla agencji RIA Novosti, ambasador Sudanu w Rosji Nadir Babiker.

– W wyniku wizyty podpisano 10 umów. Moim zdaniem najważniejszą z nich było porozumienie pomiędzy sudańską spółką Sudapet oraz rosyjską GTL. Istotą transakcji jest pozyskanie przez Sudan rosyjskiej technologii dotyczącej przetwarzania gazu naftowego. Pozwoli to na wykorzystać zasoby, które są w posiadaniu naszego państwa, ale nie mogą być wykorzystane ze względu na brak koniecznej technologii – powiedział Babiker.

Wyjaśnił, że umowa ta obiecuje Sudanowi bezprecedensowe inwestycje: według wstępnych szacunków, zysk z tego projektu, tylko w pierwszym miesiącu wyniesie ok. 10 mln euro.

– A to jest dopiero początek. Uważamy, że w przyszłości będzie on wyższy. Ten kontrakt jest jednym z najważniejszych podczas ostatniej wizyty – dodał sudański dyplomata.

Komentując niedawną decyzję Financial Action Task Force (FATF) wykreślającą Sudan z ,,czarnego” spisu państw, gdzie istnieje praktyka prania pieniędzy lub tych, które wspierają międzynarodowy terroryzm, Babiker stwierdził, że ,,ten fakt jest wspaniałą wiadomością w tym dla rosyjskich biznesmenów, z których wielu jest zainteresowanych realizacją projektów w naszym państwie”

Dyplomata uważa, że zarzuty kierowane w stronę Sudanu dotyczące prania pieniędzy i wspierania terroryzmu są bezpodstawne i, że jest to tylko agresywna propaganda, która została wszczęta przeciwko jego państwu z powodów politycznych.

– Chcemy poinformować społeczność biznesową o tym, że odtąd nie ma trudności związanych z transferem środków do Sudanu, poprzez banki, które mają umowy z sudańskimi strukturami finansowymi – powiedział rozmówca RIA Novosti.

W kontekście energetycznym warto także wspomnieć, że pod koniec października, po spotkaniu z sudańskim ministrem ropy Mohamedem Zayedem, wiceszef rosyjskiego resortu energetyki Kirył Mołodcow stwierdził, że rosyjskie spółki są zainteresowane poszukiwaniem, eksploatacją oraz wydobyciem ropy w Sudanie.

Co ciekawe deklaracja Mołodcowa pokrywała się z faktem złożenia przez Sudan wniosku o członkostwo w OPEC, o czym tego samego dnia powiedział dziennikarzom Mohamed Zayed

– Złożyliśmy już wniosek i czekamy na decyzję – powiedział minister, nie określając dokładnej daty jego złożenia. – Obecnie wszystko zależy od OPEC. Aktualnie nie jesteśmy pełnymi członkami organizacji. Czekamy aż się nimi staniemy – dodał Zayed.

Sudan swoje członkostwo w kartelu negocjuje już od 2006 roku, jednakże do dnia dzisiejszego nie podjęto żadnych realnych kroków, w celu przyłączenia się do organizacji. Sudan jest trzecim co do wielkości wydobywcą ropy naftowej w Afryce.

Ponadto 8 września Chartum poinformował o nowym partnerstwie z Chinami, mającym na celu wejście w nowe projekty dotyczące poszukiwań i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego, ze złóż znajdujących się we wschodniej, centralnej, a także zachodniej części Sudanu.

– Chiny zgodziły się wejść w nowy projekt dotyczący poszukiwania ropy oraz rozszerzenia swojej działalności w sektorze naftowym w państwie – powiedział sudański minister ropy oraz gazu Mohamed Zayed. Szef resortu wyjaśnił również, że ponadto Chiny zgodziły się na zastosowanie nowych technologii, które pomogą na zwiększenie wydobycia gazu.

W 2009 roku Sudan rozpoczął wydobycie gazu ziemnego z odwiertu Tawakul w prowincji Sinnar, w bloku nr 8, na poziomie 3,7 mln stóp sześciennych kondensatu gazowego dziennie. Zasoby surowca w tym miejscu wynoszą 25 mld stóp sześciennych. Chiny są największym inwestorem zagranicznym w Sudanie.

Podczas swojej niedawnej wizyty w Pekinie prezydent Sudanu Omar al-Bashir podpisał porozumienie o strategicznym partnerstwie z Pekinem, które zawiera umowę dotyczącą wydobycia gazu ziemnego ze złoża w prowincji Sinnar.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X