ENERGETYKA
Czy kopalnie zostaną włączone do grup energetycznych?
(DGP/CIRE)
Jak informował wczoraj szef departamentu górnictwa w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski, do końca listopada powinny być znane wyniki audytu przeprowadzanego w polskim górnictwie przez firmę Roland Berger Strategy Consultans. Według „Dziennika Gazety Prawnej”, z nieoficjalnych informacji wynika, że jedną z propozycji doradców ma być podzielenie śląskich spółek węglowych i włączenie ich do grup energetycznych. Do takiego rozwiązania problemów górnictwa węgla kamiennego zdaje się też skłaniać Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. – Branża górnicza stoi dziś przed koniecznością nawiązania bliższych związków z energetyką. Jakich, nie wiem, Potrzebne są analizy. Górnictwo potrzebuje nieustannej restrukturyzacji, likwidowania trwale nierentownych kopalń i przemyślanych inwestycji – powiedział cytowany przez DGP Steinhoff. Przedstawiciele energetyki, na których powołuje się DGP zwracają uwagę, że liczba kopalń KW i KHW, które mogą jeszcze konkurować z węglem zagranicznym, jest coraz mniejsza. Granica opłacalności dostaw importowanego węgla przesuwa się z północy Polski w kierunku Śląska. Energetyka obawia się, że w tej sytuacji może dojść do próby włączania do jej struktur najsłabszych kopalń, co byłoby sposobem na pozbycie się problemu nierentownych aktywów oraz ewentualnych zwolnień – czytamy w DGP.
Zmiany we władzach Polskiego LNG
(CIRE)
W poniedziałek doszło do zmian w zarządzie w odpowiedzialnej za budowę terminala LNG w Świnoujściu spółki Polskie LNG. 4 listopada rada nadzorcza polskiego LNG odwołała Rafała Wardzińskiego z funkcji prezesa zarządu i powierzyła mu stanowisko wiceprezesa zarządu. Jednocześnie rada wydelegowała powołanego wcześniej w jej skład Tomasza Peplińskiego do czasowego pełnienia obowiązków prezesa zarządu Polskiego LNG. Tomasz Pepliński od 2009 r. był dyrektorem Pionu Inwestycji w Zakładach Azotowych Puławy, a w sierpniu br. został powołany na stanowisko prokurenta w tej spółce. Przypominamy, że zakończenia budowy terminalu w Świnoujściu opóźnia się, a podpisany we wrześniu przez Polskie LNG aneks do umowy wykonawcami zakłada, że instalacja będzie gotowa w grudniu przyszłego roku, czyli pół roku później niż zakładał pierwotny harmonogram.
Kożara: Ukraina będzie kupować gaz na europejskim rynku
(UKRINFORM/SEBASTIAN CIASTOŃ)
Ukraina będzie kupować gaz na rynku europejskim jeśli negocjacje z Rosją ws. obniżenia cen surowca nie przyniosą zadowalającego kompromisu – poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy, Leonid Kożara. Obecna polityka Kijowa ma na celu dywersyfikację dostaw gazu ziemnego. Ukraina musiała ograniczyć import rosyjskiego surowca ze względu na wysoką cenę, uzupełniając niedobory tańszym surowcem kupowanym od europejskich partnerów. Minister Kożara podkreślił, że dotychczasowa polityka Rosji szczególnie w okresie 2006-2009 nie może się nigdy więcej powtórzyć. Według Kijowa dynamiczne zmiany zachodzące w europejskim sektorze gazu oraz odpowiednie inwestycje w ukraińską infrastrukturę przesyłową mogą w przyszłości zaowocować stałą współpracą z Europą.
Azarow: Dziś podpiszemy memorandum w sprawie Adriatyckiego Korytarza Gazowego
(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)
Premier Ukrainy Mykoła Azarow i jego chorwacki odpowiednik Zoran Milanovic podpiszą dziś memorandum o budowie Adriatyckiego Korytarza Gazowego łączącego Gazociąg Transadriatycki i planowany terminal LNG Adria w Chorwacji z Ukrainą, przez Węgry.
Premier Rosji uspokaja: Nie będzie wojny gazowej z Ukrainą
(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił, że nie ma powodów dla zatrzymania dostaw gazu z jego kraju na Ukrainę, ponieważ doprowadziłoby ono do zakłócenia dostaw do klientów europejskich. Podkreślił jednak, że dalsza integracja europejska Ukrainy nie ma wpływu na rozmowy gazowe ale uderzy w „specjalne relacje” między Moskwą a Kijowem i z tego powodu Ukraińcy nie będą mogli liczyć na dalsze pożyczki na poczet spłaty rachunków gazowych. – Rozumiemy ich problemy gospodarcze ale nadal muszą płacić za gaz – ocenił Miedwiediew. Tymczasem Naftogaz znalazł sposób na zebranie funduszy niezbędnych do spłaty zadłużenia. Ma zamiar z większą determinacją zbierać należności od zadłużonych klientów detalicznych na Ukrainie. Dług Ukrainy wobec Rosji wynosi obecnie 882 mln dolarów.
Gazprom sprzedaje więcej gazu do Europy
(GŁOS ROSJI/WOJCIECH JAKÓBIK)
Z wstępnych szacunków wynika, że w okresie styczeń-październik Gazprom zwiększył eksport gazu ziemnego do Europy o 15,7 procent w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. W samym październiku sprzedaż surowca na Stary Kontynent wzrosła o 17 procent do 12,6 mld m3. Gazprom zakładał początkowo wzrost eksportu w całym 2013 roku o 9,4 procent (do 152 mld m3). Prognoza została jednak zrewidowana do poziomu 160 mld m3.
Centrica może zrezygnować z budowy farmy wiatrowej
(THE DAILY TELEGRAPH/WOJCIECH JAKÓBIK)
Brytyjska Centrica rozważa rezygnację z realizacji projektu budowy farmy wiatrowej na wybrzeżu Norfolk wartej 3,1 mld dolarów. Powodem ma być zbyt niski poziom dofinansowania rządowego. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w przyszłym roku.
Pakistan planuje połączenie gazowe z Iranem
(UNITED PRESS INTERNATIONAL/SEBASTIAN CIASTOŃ)
Iran wykonał większość prac niezbędnych do zakończenia projektu utworzenia połączenia gazowego z Pakistanem – poinformował irański minister ropy, Bijan Zanganeh. Deklaracja irańskiego ministra nie rozwiała jednak obaw związanych z powodzeniem inwestycji ze względu na niepewne finansowanie projektu po stronie Pakistanu. Od kilku miesięcy Pakistan pozostaje bez wiarygodnego źródła energii. Dzieje się tak ze względu na przestarzałą infrastrukturę przesyłową oraz błędne decyzje w sektorze energii. Ostrzeżenie w stosunku do Islamabadu wystosowały już Stany Zjednoczone, które podkreślają, że planowane połączenie narusza sankcje nałożone na sektor energetyczny Iranu.
Wielka kopalnia powstanie w Australii
(UNITED PRESS INTERNATIONAL)
Indyjski projekt wielkiej kopalni węglowej w Australii GVK otrzymał zgodę środowiskową. Połączony z dwoma kolejnymi projektami stanie się jednym z największych ośrodków wydobycia czarnego surowca na świecie. Zapewnią one wydobycie na poziomie sięgającym 80 mln ton rocznie. Surowiec będzie eksportowany drogą morską, głównie do Chin i Indii.
Mity i fakty w walce przeciw zmianom klimatycznym
(RZECZPOSPOLITA/CIRE)
Przy okazji zbliżającego się szczytu klimatycznego „Rzeczpospolita” pisze o mitach towarzyszących polityce klimatycznej, które często nie mają uzasadnienia w faktach. Dziennik przypomina między innymi, że to Polska jest często przez organizacje ekologiczne nazywana największym trucicielem w Europie ze względu na wysoką emisje dwutlenku węgla, podczas gdy fakty są takie, że nasz kraj emituje dwukrotnie mniej tego gazu niż Niemcy. Jednocześnie jak pisze dziennik, dwa kraje w uchodzące w Europie za największych orędowników odnawialnych źródeł energii, czyli Niemcy i W. Brytania zanotowały w ubiegłym roku wzrost emisji CO2, a w Polsce wyemitowaliśmy do atmosfery o 5 proc. mniej tego gazu niż rok wcześniej. „Rzeczpospolita” zwraca również uwagę, że często naszemu krajowi przypisywana jest wysoka aktywność w zakresie inwestycji w energetykę węglową, podczas gdy liderami w tej dziedzinie są Niemcy i Holendrzy. Dziennik zauważa również, że w dyskusjach o klimacie dominuje teza o rosnących emisjach CO2 w Chinach i Indiach oraz ich ogromnym wpływie na zmiany klimatyczne, podczas gdy w przeliczeniu na mieszkańca oba te kraje emitują dużo mniej CO2 niż kraje rozwinięte.
INFRASTRUKTURA
BGK sfinansuje inwestycje spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA
(BGK)
PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę programu emisji obligacji do kwoty 1,5 mld zł. Dzięki pozyskanym środkom spółka zapewni bezpieczne źródło finansowania trwających inwestycji. Emisja obligacji dla PLK jest największą do tej pory transakcją zrealizowaną przez BGK w ramach Programu „Inwestycje Polskie”. PKP PLK prowadzą obecnie największy program inwestycyjny w historii. Prace trwają na ponad 3200 km torów. Ich efektem będzie zdecydowana poprawa stanu linii kolejowych, wzrost komfortu, prędkości oraz bezpieczeństwa podróży. Wartość inwestycji PLK w 2013 r. może przekroczyć 5 mld zł.
Takie same bramownice, takie same zasady…
(www.gddkia.gov.pl)
Bramownice zakwalifikowane jako urządzenia „bezpieczeństwa ruchu drogowego” (BRD), kierunkowe, czy ze znakami zmiennej treści nie różnią się niczym od bramownic montowanych przez operatora viaTOLL. Co więcej, mimo iż montowane bramownice w ramach systemu viaTOLL nie wymagają pozwolenia na budowę, posiadają takie same certyfikaty, atesty, aprobaty (tj. dokumenty potwierdzające jakość, rodzaj i typ wbudowanych materiałów lub elementów), tym samym spełniają wszelkie potrzebne normy i przepisy, jak te, które muszą spełniać w przypadku trybu pozwolenia na budowę. Przechodzą również wszystkie konieczne kontrole.
37 km odcinka A4 od Dębicy do Rzeszowa oraz węzeł Pustynia już dostępne dla kierowców
(ww.gddkia.gov.pl)
Kierowcy nareszcie mogą korzystać już z nowego, 37-kilometrowego odcinka autostrady A4 na Podkarpaciu. To kolejne kilometry na sieci nowych dróg szybkiego ruchu w tym regionie. W okolicach Dębicy, oddano do użytku kierowców węzeł Dębica Wschód (dawny węzeł Dębica Pustynia), dzięki któremu umożliwiono swobodny przejazd autostradą A4 pomiędzy Dębicą a Rzeszowem. Oprócz otwarcia węzła Dębica Wschód, w ostatnim tygodniu z ważniejszych prac na budowie odcinka Tarnów-Dębica zabetonowano ustrój nośny mostu MA-100 w kierunku Tarnowa oraz układano kolejne kilometry warstw wiążących WMS na trasie głównej budowanej autostrady.
Dłuższa o 12 km i większa o 10 obiektów inżynierskich – cotygodniowy raport z A1 (www.gddkia.gov.pl)
Kolejne 12 km autostrady A1 w kuj-pomorskim ma już ułożoną ostatnia warstwę nawierzchni (tzw. warstwę ścieralną). W zeszłym tygodniu zakończyły się też prace przy 10 obiektach inżynierskich. Obecnie trwa procedura zmierzająca do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Od 25 do 30 października na odcinku Czerniewice Kowal wykonawca prowadził dalsze prace na trasie głównej, a także roboty branżowe związane z wykonywaniem robót ziemnych. Kontynuowano prace energetyczne, teletechniczne a także wodociągowe. Realizowano dalsze prace przy montażu ekranów przeciwolśnieniowych i siatek ogrodzeniowych a także prowadzono hydroobsiew skarp i rowów.
Inauguracja kampanii społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego „ZWOLNIJ!”
(www.transport.gov.pl)
– W ramach Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczynamy bardzo intensywną kampanię społeczną namawiającą do zmiany postaw, której celem jest ochrona pieszych, bo ich ginie na polskich drogach najwięcej i walka z prędkością. Zrealizowane spoty nawiązują do najlepszych wzorców światowych, takiej kampanii jeszcze w Polsce nie było – powiedział minister transportu Sławomir Nowak podczas konferencji inaugurującej, przygotowaną przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, kampanię społeczną na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego „ZWOLNIJ!”.
Graffiti… wandalizm na obiektach drogowych!
(www.gddkia.gov.pl)
Wszystkie elementy w infrastrukturze drogowej tworzą spójną całość, która przekłada się na komfort i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Grafitti wymalowane na obiektach drogowych nie jest sztuką, sposobem wyrazu, tylko aktem wandalizmu, który trzeba karać. To wandalizm za którego usuwanie płacą wszyscy podatnicy. Graficiarze malują po ekranach akustycznych, barierach, elementach konstrukcyjnych zarówno przed oddaniem inwestycji do użytku jak i po dopuszczeniu do ruchu. Oznacza to, że zanim zarządca drogi będzie zmagał się z usuwaniem „przydrożnej sztuki”, już na etapie realizacji inwestycji, wykonawca ma podobny problem. W miarę możliwości GDDKiA stara się na bieżąco usuwać grafitti.
airberlin: Norbert Draskovits nowym wiceprezesem ds. sprzedaży i spraw operacyjnych
(airberlin)
Norbert Draskovits przejmie 11 listopada 2013 r. stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży i spraw operacyjnych na którym będzie odpowiedzialny za sprzedaż lotów liniowych w airberlin. Przejmie on tym samym obowiązki Otto Gergye, który w obrębie przedsiębiorstwa objął stanowisko wiceprezesa ds. dystrybucji i będzie w przyszłości odpowiedzialny za kierowanie kanałami dystrybucyjnymi airberlin. Otto Gergye zastąpi Matsa Jacobssona, który się po sześciu latach pracy w airberlin na różnych stanowiskach kierowniczych zdecydował się opuścić przedsiębiorstwo i wrócić do swojej rodzinnej Szwecji.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak